Suché a popraskané ruce do krve: Zkuste přírodní léčbu

Jsou vaše ruce a klouby suché a svědí vás? Nebo je máte rozpraskané až do krve? Nepropadejte panice! Náprava problému je snazší, než si myslíte.

Lidé často mají velmi suchou a popraskanou kůži na rukou a kloubech a neví si rady co s tím. Přitom je to jednoduché, je to extrémně suchá pokožka. Suché a popraskané ruce jsou velmi častým problémem, zejména v zimě, kdy je chladno. Jedná se o neškodný, ale nepříjemný a nepohodlný problém.

Dobrou zprávou je, že jakmile rozpoznáte příznaky, jste na půli cesty k vyřešení problému.

Suchá kůže na dlaních a prstech
Suchá kůže na rukách – příčiny

Suchá kůže je způsobena ztrátou vody z vnější vrstvy kůže. Co způsobuje suchou kůži na rukou?

Počasí

V chladných měsících je běžné, že je vaše pokožka suchá. Změny klimatu, zejména chladné počasí bez velké vlhkosti ve vzduchu, mohou způsobit vysušení rukou. Snížená vlhkost vzduchu odčerpává vlhkost z pokožky. Během zimy se vlhkost venkovního vzduchu prudce snižuje. Uvnitř je díky vytápění interiéru ještě větší sucho. Pokud si často myjete ruce, abyste se vyhnuli nachlazení nebo chřipce, můžete si tak vysušit všechny přirozené oleje, které vám v pokožce zůstaly. To může způsobit, že vaše ruce budou tak vysušené, že budou praskat, loupat se a krvácet.

Podmínky na pracovišti

Podmínky na pracovišti mohou být také příčinou suchých rukou. Lidé s povoláním, které vyžaduje rozsáhlé mytí rukou, jako jsou zdravotní sestry, lékaři nebo učitelé, mohou zaznamenat suché ruce. Pracovníci v továrnách nebo kadeřníci mohou být běžně vystaveni působení chemikálií nebo jiných silně dráždivých látek. I ty mohou vést k suchým rukám.

Zdravotní potíže

Některé zdravotní potíže mohou také vést k suchým rukám nebo vystavit člověka riziku častějšího výskytu suchých rukou. Například lidé s autoimunitními poruchami, jako je cukrovka nebo lupénka, mohou mít snížené prokrvení rukou. To způsobuje, že jejich ruce jsou snadněji podrážděné. Ekzémy a lupénka, dvě onemocnění způsobující záněty kůže, mohou také způsobovat suché ruce, olupování a praskání kůže.

Kdy byste měli vyhledat odbornou pomoc?

Pokud je suchost rukou způsobena ekzémem nebo jiným kožním onemocněním, mohou se objevit komplikace, jako je infekce nebo dokonce deformované nehty. Jakmile se objeví neobvyklé problémy, tak neváhejte s návštěvou svého dermatologa.

Suchá a odumřelá kůže na rukou

Loupající se kůže na dlaních či citlivá kůže na dotek?

Pravděpodobně máte slabou kožní bariéru. Kožní bariéra je tvořena směsí proteinů, lipidů a olejů. Chrání vaši pokožku a to, jak dobře svou práci odvádí, závisí především na vašich genech. Pokud máte slabou kožní bariéru, jste náchylnější k příznakům citlivé pokožky, jako je svědění, záněty a ekzémy. Vaše ruce jsou také v zimě častěji velmi suché. Pokud jste měli z loňska popraskané ruce, může se vám to s větší pravděpodobností opakovat každou zimu.

Nejčastějšími příznaky silně suché pokožky rukou je drsná, šupinatá nebo popraskaná kůže. Můžete si také všimnout, že vaše pokožka je zarudlá. Pokud máte tmavší pokožku, může se zdát šedá. Častý je také pocit svědění. Pokud je vaše kůže příliš suchá, mohou praskliny krvácet. Bolest pak může zesílit natolik, že vás vzbudí uprostřed noci. Horší je, že se vaše ruce mohou nakazit, pokud se do otevřené kůže dostanou bakterie.

Suchá kůže na kloubech ruky

Červené klouby na rukou

Suché a popraskané klouby jsou velmi častým problémem, zejména v zimě. Klouby bývají červené až fialové. Jakmile vám klouby začnou vysychat, může být těžké vrátit je do normálu.

Zkuste si na klouby vmasírovat hydratační krém bez vůně, spát s hydratačním krémem a rukavicemi a pouštět zvlhčovač vzduchu. Kromě používání hydratačních prostředků a přírodních mýdel se zaměřte na ochranu rukou, když jste v chladu, v horké sprše nebo při mytí nádobí. Pokud vás suché klouby svědí a bolí, používejte studené obklady, nanášejte hydrokortizonový krém nebo se poraďte s lékařem o dalších možnostech.

Péče o suchou kůži na rukou

Popraskaná kůže na rukách: 10 rad, jak o ruce pečovat

1) Hydratujte

Několikrát denně používejte kvalitní hydratační krém nebo pleťové mléko. Krémy a mléka pomáhají obnovit vlhkost a uzavřít ji zpět do pokožky. Můžete si také vyrobit svůj tuhý krém na ruce. Důležitou součástí kompletní hydratace je i vnitřní hydratace, pijte dostatek čisté vody. 

2) Používejte rukavice

Pokud máte ruce často ponořené ve vodě, například při mytí nádobí, zvažte nošení rukavic. Rukavice pomáhají zabránit tomu, aby voda zbavila vaši pokožku přirozených olejů.

3) Snižte stres

Může to znít bláznivě, ale mezi stresem a ekzémem může existovat malá souvislost. Pokud si tedy všimnete, že vaše ruce chřadnou kvůli suché pokožce způsobené ekzémem, věnujte trochu času péči o sebe a snižte stres.

4) Použijte silně hydratační přírodní krém

Mazat, mazat a zase mazat! Pro hloubkovou hydrataci si vyberte hydratační krém, který je čistě přírodní a dostatečně mastný. Doporučujeme nerafinované bambucké máslo, které obsahuje vysoké množství vitamínů, antioxidantů a velmi dobře hydratuje pokožku. Ruce si mažte tak často jak vám to situace umožní, min. však ráno a večer.

5) Ošetřujte je přes noc

Jedním z nejlepších prostředků na suché ruce je natřít je na noc pleťovým mlékem nebo hydratačním krémem. Poté si ruce zakryjte párem měkkých rukavic nebo ponožek. Zachycení hydratačního krému mu pomůže lépe se vstřebat do pokožky a vy se probudíte s dětsky hladkýma rukama.

6) Zeptejte se na krém na předpis

U velmi suché a šupinaté pokožky vám lékař může doporučit speciální krém, který obsahuje kyselinu mléčnou nebo močovinu. Tyto složky pomáhají zbavit se suché a šupinaté pokožky.

7) Aplikujte hydrokortizonový krém

V některých případech se suchá kůže může zhoršit do stavu zvaného dermatitida, kdy se kůže zanítí a zčervená. V těchto případech může nejvíce pomoci krém obsahující hydrokortizon. Hydrokortizon může pomoci zklidnit podrážděnou pokožku.

8) Použijte vlhký obvaz

Kůži, která popraskala v důsledku vysušení, bude třeba ošetřit, než se bude moci zcela zahojit. Lékař vám může doporučit vlhký obvaz, když se kůže hojí.

9) Zvažte užívání léků

Pokud máte těžký ekzém, může být nutné užít léky, aby se vaše pokožka mohla uzdravit. Lékař vám může předepsat steroidy, které si můžete aplikovat na kůži, nebo dokonce antibiotika, která byste užívali ústy.

10) Zeptejte se svého lékaře na terapii UV světlem

V některých případech těžké lupénky může terapie ultrafialovým (UV) zářením také pomoci kůži, aby se sama zahojila. Než však vyzkoušíte jakýkoli druh UV terapie, měli byste se poradit se svým lékařem.

Péče o suché ruce bambuckým máslem

Jak předcházet suchým rukám a kloubům?

Pokud jsou vaše suché ruce způsobeny pracovními podmínkami, zvažte, zda s sebou nenosit malou lahvičku s krémem, abyste si mohli během dne nanášet hydratační krém. Hledejte hydratační krémy obsahující důležité složky, jako jsou např:

  • bambucké máslo,
  • glycerin,
  • jojobový olej,
  • kakaové máslo,
  • aloe.

    Pokud pracujete na pracovišti, kde je nutné časté mytí rukou, například v nemocnici nebo restauraci, poraďte se s vedoucím, zda by nebylo možné na stěny nainstalovat pumpičky na krém. Pokud již jsou nainstalovány, dobře je využijte.

Měli byste se také vyhýbat nadměrnému teplu, například z vysoušečů rukou. Stejně jako chlad může teplo pokožku dále vysušovat.

Suchá místa na kůži

Pokud vás trápí suchá místa na kůži i jinde než na rukách, tak si přečtěte další články, které jsme suché kůži věnovali. Nejčastější problémy jsme popsali v jednotlivých článcích s konkrétním tématem. Máte problémy s lupénkou? Nevíte si rady se suchou pokožkou hlavy? Zajímá vás co způsobuje suché a popraskané rty? Víte, co pomůže na suché lokty? Nebo si nevíte rady se suchými patami? Nebo vás zajímá co na popraskané rty? Toto a o mnoha dalším tématům jsme se věnovali na našem blogu.  
Šlehané bambucké máslo s kakaovým máslem a vanilkou

Zdroje

Healthline - Jak léčit a předcházet suchým rukám (anglicky)

WebMD - Prevence a zklidnění popraskaných rukou v zimě (anglicky)

Very well health - Jak si poradit s bolestivými, suchýma a popraskaným rukama (anglicky)

Medical news today - Jak se zbavit suchých rukou? (anglicky)

Mayo clinic - Suchá kůže (anglicky)