Co pomůže na suché lokty?

Suché, šupinaté lokty jsou nepříjemné. Určitě vás přivedou do rozpaků, pokud budete chtít nosit tričko nebo šaty bez rukávů. Pokud se suchá kůže na loktech neléčí, mohou se stát nepříjemnými a bolestivými. Suché lokty jsou obzvláště častým a často úporným problémem, s nímž je třeba se vypořádat.

Suché fialové lokty - zdravizafriky.cz

Suché lokty - příčina

Suché lokty jsou častým kožním onemocněním, které může mít hned několik příčin. Mnoho případů suchých loktů může být způsobeno změnami klimatu, nedostatečnou hydratací nebo podrážděním od různých látek či krémů. V některých případech mohou být suché lokty známkou onemocnění, jako je lupénka, ekzém, cukrovka nebo problémy se štítnou žlázou.

Suchá kůže na loktech vzniká z nedostatku vlhkosti. Může se také vyvinout v důsledku poklesu potních a mazových žláz. Jak lidé stárnou, mají tendenci ztrácet více potních a mazových žláz, což má za následek sušší kůži po celém těle.

Suché a nemocné lokty - zdravizafriky.cz

Zrohovatělá kůže na loktech - čím může být způsobena:

Chlor. Pokud lidé často plavou, může chlor v bazénech pokožku vysušovat. To se může stát také těm, kteří se koupou nebo plavou delší dobu a poté se nenavlhčí.

Horké koupele a sprchy. Horká voda může zbavit pokožku esenciálních olejů a způsobit její vysušení, zejména pokud se lidé dlouho koupou v horké vodě nebo sprchují.

Chladné, suché nebo horké počasí. Podnebí nebo počasí mohou hrát velkou roli při vzniku suché pokožky. Pokud lidé pravidelně vystavují lokty chladnému, suchému nebo horkému počasí, mohou snadno ztratit vlhkost.

Dehydratace. Nedostatek hydratace v těle může způsobit suchou pokožku, protože tělo upřednostňuje vodu v jiných částech těla. K dehydrataci může přispět i osoba, která pije alkohol nebo se nadměrně potí, zejména pokud nenahrazuje ztracené tekutiny.

Kouření. Chemické látky obsažené v cigaretách snižují přísun kyslíku do pokožky a urychlují její stárnutí, což může mít za následek suchou a hrubou pokožku.

Tření. Tření způsobené těsným oblečením může podráždit a vysušit lokty. Člověk, který se opírá o tvrdé povrchy, může mít lokty také sušší a drsnější kvůli tření, které tře nebo dráždí pokožku.

Nedostatek vlhkosti. Suchost loktů se může zhoršit v zimě kvůli chladnému počasí, zatímco teplo pokožku vysušuje. To může způsobit i klimatizace nebo suché počasí v létě.

Některé léky. Lidé, kteří užívají některé léky, například diuretika, retinoidy nebo druhy vitaminu A, mohou mít vysušenou pokožku.

Kontaktní dermatitida (kožní zánět). Pokud nějaká látka dráždí pokožku nebo vyvolává alergickou reakci, může způsobit suchou a podrážděnou pokožku.

Suchou kůži na loktech může způsobovat několik zdravotních stavů. Patří mezi ně např:

Ekzém. Jedná se o kožní onemocnění, které může způsobit suchou a svědivou kůži kdekoli na těle, včetně lokte.

Lupénka.  Toto kožní onemocnění může postihnout kteroukoli část těla, ale obvykle se objevuje na loktech, kolenou nebo na pokožce hlavy.

Problémy se štítnou žlázou. Nemoci štítné žlázy mohou narušit normální funkci kůže. To může vést k suché kůži na loktech a dalších částech těla. Lidé mohou mít šupinatou kůži, která praská nebo je tvrdá a voskovitá.

Cukrovka. Lidé s cukrovkou mají větší pravděpodobnost, že budou mít suchou kůži. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobovat suchou a svědivou pokožku.

Sjögrenův syndrom. Sjögrenův syndrom je autoimunitní onemocnění. Může způsobovat suchost celého těla a nejčastějším kožním příznakem je suchá kůže.

Suché a popraskané lokty - zdravizafriky.cz

Tmavá a suchá kůže na loktech: Jak se projeví?

Suchá pokožka je často dočasná nebo sezónní – může se objevit například jen v zimě nebo ji ale můžete potřebovat léčit dlouhodobě. Příznaky suché kůže se mohou lišit v závislosti na vašem věku, zdravotním stavu, odstínu pleti, životním prostředí a vystavení slunečnímu záření. V každém případě začněte s léčbou bez otálení. Mezi příznaky patří:

  • pocit napjaté kůže,
  • pocit drsné kůže a její vzhled,
  • svědění,
  • mírné až silné olupování kůže, které způsobuje popelavý vzhled, který může postihnout suchou hnědou a černou kůži,
  • mírné až silné šupinatění nebo olupování,
  • jemné vrásky nebo praskliny,
  • kůže, která se pohybuje od načervenalé na bílé kůži po šedavou na hnědé a černé kůži,
  • hluboké praskliny, které mohou krvácet.

Lékaře navštivte vždy, když nic v rámci samoléčby nepomáhá a při zhoršení stavu kůže. Pokud je vaše kůže zanícená nebo bolestivá nebo máte otevřené rány či infekci způsobené škrábáním, tak se obraťte na svého dermatologa bez prodlení.

Péče o suché lokty - zdravizafriky.cz

Jak léčit suché a tmavé lokty?

Pečujte o své lokty.

Používejte jemné čisticí prostředky. Pokud trpíte suchými, popraskanými lokty nebo suchou pokožkou obecně, je důležité vyhnout se drsným mýdlům a čisticím prostředkům, které mohou vaši pokožku ještě více vysušit. Vyberte si přípravek, který je určen pro suchou pokožku. Do koupelny zvolte přírodní mýdla bez chemických látek, které by mohli pokožku vysoušet a podráždit.

Vyhněte se parfémům a barvivům. Vonné látky a barviva často dráždí pokožku a mohou způsobit její další zarudnutí a vysušení. Vybírejte si čisticí a hydratační přípravky bez vůní a barviv. Pokud máte problém s tříděním nabídky v drogerii, zkuste se poohlédnout po výrobcích určených pro děti. Jsou obvykle mnohem jemnější a často neobsahují vůni ani barviva.

Buďte k pokožce šetrní. Nepřehánějte to s peelingem; příliš hrubé drhnutí pokožky ji jen dále zbavuje důležitých hydratačních olejů. Doporučujeme používat k peelingu ruce nebo měkkou žínku nebo konjakovou houbičku (více informací o konjakové houbičce).

Pečlivě vybírejte hydratační krém. Důležitým krokem k vyléčení popraskaných a suchých loktů je jejich správné zvlhčení a vyhlazení. Ne všechny hydratační přípravky jsou však stejné. Hydratační krémy na bázi krému jsou obzvláště účinné při hydrataci pokožky. Výrobky s ceramidy a kyselinou hyaluronovou pomohou vaší pokožce udržet vlhkost. Výrobky s glycerinem jsou užitečné pro přitažení vody do pokožky. Doporučují se také výrobky s lanolinem, minerálním olejem a/nebo bambuckým máslem či vazelínou, které výborně pomáhají hydratovat pokožku. Hledejte krémy s vitamíny a kyselinou mléčnou; kromě hydratace loktů kyselina mléčná jemně peelinguje šupinatou pokožku.

Hydratační krém (bez parfemace a barviv) použijte ihned po výstupu ze sprchy. Neosušujte se úplně; je lepší nanést krém, dokud je pokožka ještě vlhká. Stejně jako to je u péče o suché paty.

Vyzkoušejte přírodní kosmetické i potravinové peelingy nebo pleťové vody. Suchým a popraskaným loktům může ulevit i řada přírodních kosmetických produtků. Stejně tak můžou pomoci i běžné domácí potraviny, které najdete v kuchyni.

Použijte na lokty jogurt. Jogurt má vysoký obsah kyseliny mléčné, která jemně pomůže exfoliovat vaši šupinatou pokožku. Jogurt řecké odrůdy je obzvláště hustý a koncentrovaný. Nechte ho na loktech působit až 15 minut.

Zkuste na bolavé lokty použít organický med, který je již dlouho vychvalován jako vynikající prostředek na suchou popraskanou pokožku. Med můžete smíchat s jogurtem (viz výše), nebo jej můžete nanést přímo na lokty.

Ošetřete lokty citronovou šťávou. Kyselina citronová obsažená v citronu může působit na zesvětlení tmavé a suché kůže na loktech a také pomůže jemně exfoliovat. Můžete mazat citronem rovnou i chodila, ani kapka nepřijde nazmar.

Jako hydratační krém zkuste použít přírodní potravinářské oleje, například olivový, avokádový nebo kokosový. Aplikujte je přímo na lokty, abyste získali dlouhodobě působící dávku hydratace.

Po hydrataci si na noc lokty zakryjte. Po nanesení hydratačního krému nebo oleje si lokty zakryjte měkkými ponožkami (odstřihněte špičky a těsné gumičky). To vám pomůže chránit lokty během spánku, zabrání odírání přípravku a uzamkne vlhkost během spánku.

Péče o suché lokty bambuckým máslem - zdravizafriky.cz

Změňte své prostředí a životní styl

Udržujte nízkou teplotu. Suchá kůže a popraskané lokty mohou být problémem kdykoli během roku, ale v zimních měsících jsou obzvláště časté, protože vzduch bývá sušší. Odborníci doporučují odolat nutkání zvýšit teplotu, když venku klesne. Udržujte teplotu o něco nižší, na 20 stupních.

Používejte zvlhčovač vzduchu. Ve snaze čelit suchému vzduchu v místnosti můžete použít zvlhčovač vzduchu, abyste ho udržovali vlhký. Nastavte ho na 45-55 % vlhkosti.

Omezte horké sprchy. Máloco je tak uvolňující jako dlouhá, horká a parná sprcha, ale horké teploty a vůbec působení vody mají na naši pokožku vysušující účinek. Pro zachování přirozených ochranných olejů pokožky je nejlepší udržovat teplotu vody na chladnější straně. Snažte se, aby doba koupání byla co nejkratší, maximálně 5-10 minut.

Omezte čas strávený plaváním. Plavání je vynikajícím zdrojem pohybu, ale vystavení drsným chemikáliím, jako je chlor, může přispět k suché pokožce. Měli byste buď omezit pobyt ve vodě, nebo se mu zcela vyhnout, dokud se vám nepodaří suchou kůži vyléčit.

Při vystavení povětrnostním vlivům se přikryjte. Pokud trpíte suchou pokožkou obecně, bude pro vás užitečné chránit ji před větrem a sluncem. Naše lokty jsou mimořádně namáhány, takže zejména při práci na jejich léčení můžete chtít nosit dlouhé rukávy. Noste přírodní vlákna, například bavlnu, a vyhněte se syntetickým látkám, které mohou být dráždivé. Vlna, ačkoli je přírodním vláknem, může často dráždit pokožku, takže se raději vyhněte košilím a svetrům upředeným z vlny.

Zůstaňte hydratovaní. Abyste suchou pokožku a lokty ošetřili zevnitř, nezapomeňte pít hodně vody. To je prospěšné samozřejmě pro celé tělo, včetně kůže.

Změňte svůj jídelníček. Bylo prokázáno, že potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny pomáhají chránit pokožku před nepříznivými vlivy prostředí a posilují bariéry chránící pokožku před mastnotou. Vynikajícím zdrojem omega-3 jsou ryby, jsou sumec či pstruh nebo dovážené ryby jako je losos, halibut a sardinky. Vlašské ořechy, světlicový olej a lněné semínko jsou podobně dobrými zdroji omega-3 a lze je poměrně snadno přidat do jídelníčku. Před jakoukoli změnou jídelníčku nebo užíváním doplňků stravy s rybím olejem byste se samozřejmě měli poradit se svým lékařem.

Suché lokty, návod jak o ně pečovat - zdravizafriky.cz

Malá rada na závěr

Platí jedno základní pravidlo, hydratovaná pokožka = spokojená pokožka, lokty nevyjímaje. Hydratujte zevnitř i z venku. Pijte dostatek vody a mažte lokty přírodními hydratačními krémy. Začněte nejprve s nejjednoduššími produkty a nepoužívejte více produktů najednou. Čím více ingrediencí do péče o svou pokožku přihodíte, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít negativní reakci nebo nebudete schopni určit produkt či metodu, která na vás funguje (nebo nefunguje). U nového režimu vydržte alespoň dva týdny. Pokud po této době nezaznamenáte znatelné zlepšení, měli byste změnit používané prostředky nebo se poradit se svým lékařem.

A teď rychle běžte s láskou pečovat o své lokty! Časem vám to vrátí…

Zdroje

Medical News Today – Jaké jsou příčiny suché kůže na loktech (anglicky)

Mayo Clinic – Suchá kůže (anglicky)

WebMD – Suchá kůže (anglicky)

ABC News – 6 typů přírodní léčby suché kůže (anglicky)