Jak na popraskané a suché paty?

Nohy považujte za fyzickou základnu, díky které můžete stát, chodit a běhat. Pokud jste tedy jako většina lidí a myslíte si, že vaše nohy nepotřebují důslednou péči, zamyslete se znovu. Popraskané paty jsou jedním z nejčastějších problémů s chodidly, které mohou vzniknout, pokud jim nevěnujete náležitou pozornost. Ale nezoufejte, na problém se podíváme v tomto článku. Čtěte dále a najděte způsob, který vám může pomoci.

Popraskaná kůže na patáchPopraskané paty, označované také jako trhliny na patách, jsou běžným onemocněním nohou, které může způsobovat nepohodlí. Vznikají v důsledku suché kůže a jsou doprovázeny ztluštělou kůží a někdy i žlutými nebo hnědými mozoly kolem okraje paty. Popraskané paty mohou být nevzhledné, ale obvykle nezpůsobují vážné problémy. Můžou způsobovat nepohodlí při chůzi. V některých případech mohou být praskliny na patách velmi hluboké a způsobovat bolest. Příležitostně se mohou silně popraskané paty infikovat a vést ke kožní infekci zvané cellulitis. Kůže na nohou se snadno vysuší a popraská, zejména v zimě. Naštěstí existují kroky, kterými můžete suché a popraskané paty ošetřit doma a zabránit jejich návratu. Bez ohledu na to, co je příčinou vašich popraskaných pat. Existují také způsoby, jak zabránit tomu, aby vám paty nepopraskaly.

Popraskané paty - příčiny

Není nad to, když cítíte, jak se vám suchý, pískem pokrytý podpatek otírá o nohu, nebo když vidíte, jak se vám pata zachytává o nové punčocháče. Ale proč jsou naše paty vůbec tak drsné a suché?

  • Okolní vlivy. Počasí, povrch, obuv, ponožky, píšek, prach, ... To vše může nepříznivě ovlivnit kondici kůže na chodidlech a patách. 
  • Věk. S přibývajícím věkem se naše pokožka mění. K suché kůži - na nohou i jinde - přispívá nahromadění poškození způsobeného sluncem, snížená produkce oleje a snížená tloušťka kůže.
  • Úrazy. Pokožka se může vysušovat v důsledku opakovaného tření při tření a trvalého vystavení drsnému prostředí, například suchému podnebí.
  • Nedostatečná údržba. Je možné, že své nohy zanedbáváte. Lidé si ne vždy hydratují paty, i když si hydratují zbytek těla.

Někdy však může být suchá kůže známkou vážnějšího onemocnění. Suchá, šupinatá kůže může být mimo jiné známkou atopické dermatitidy neboli ekzému, plísňové infekce nebo nedostatku výživy. V některých případech může suchá, popraskaná kůže na patách znamenat cukrovku.

Pokud se potýkáte s nějakým onemocněním, je lepší vyhledat léčbu u svého lékaře, než se snažit zbavit suché kůže na vlastní pěst.

Koupel a popraskané paty

Omezte koupání a sprchování na 5-10 minut. Příliš dlouhé koupání může vysušit pokožku a zhoršit suché a popraskané paty. Při osušování pokožky ručníkem buďte šetrní.

Používejte jemné čisticí prostředky bez parfemace, např. bambucké mýdlo. To pomůže vašim nohám zachovat si přirozenou mastnotu.

Do 5 minut po koupeli chodidla hydratujte. Vyhledejte hydratační krém a naneste jej na paty ihned po koupeli, dokud je pokožka ještě vlhká nebo kdykoli budete mít pocit, že jsou paty suché, aby se v nich zachytila vlhkost.

Před spaním použijte obyčejné bambucké máslo. Zvažte možnost nosit na noc bavlněné ponožky, abyste se vyhnuli mastnotě na lůžkovinách a poslouží jako maska na nohy.

Chraňte své paty. Pokud vás paty bolí a potřebujete si ulevit během dne, naneste na praskliny bambucké máslo (silnější vrstvu) a použijte obvaz, který vytvoří ochrannou bariéru a pomůže snížit bolest, urychlí hojení a zabrání vniknutí bakterií do kůže.

Noste vhodnou obuv. Pokud máte suché, popraskané paty, vyhněte se botám s otevřenou patou, jako jsou žabky nebo lodičky, sešlapaným botám nebo botám, které vám správně nesedí.

Někdy jsou prasklé paty způsobeny zdravotním stavem, například cukrovkou. Pokud jsou vaše suché, popraskané paty závažné nebo se po dodržení těchto rad nezlepší, poraďte se s dermatologem.

Suchá kůže na patách

Popraskané paty - přírodní léčba

Trápí vás svědění kůže na nohách? Loupe se vám kůže na chodidlech a patách? Máte popraskanou kůži na patách a prstech u nohou? Musíte svým nohám věnovat pozornost a komplexní péči. Je potřeba si všímat co pravděpodobně způsobuje problémy s chodidly. Ke správné léčbě dodržte následující postup ve 3 krocích.

1) Jak vyléčit prasklinu na patě?

  • Všímejte si pružnosti své pokožky. Pokožka na chodidlech je náchylná k vysušování, které může být zhoršeno nesprávnou péčí. Když je kůže příliš suchá, ztrácí velkou část své pružnosti. To může mít časem za následek popraskané paty a odumřelou kůži na chodidlech. Suchá, šupinatá kůže může být důsledkem klimatických podmínek, například velmi suchého léta a/nebo chladné zimy.
  • Pozor na nadváhu. Nadváha nebo těhotenství mohou způsobit těžké mozoly. Zvýšená hmotnost zvyšuje tlak na chodidla, zejména na paty, a to často vede ke vzniku jednoho nebo více mozolů. Mějte na paměti, že zvýšená hmotnost vyžaduje větší roztažnost paty, což obvykle vede k praskání nebo rozštěpení kůže skrz mozol.
  • Vyhněte se určitým typům obuvi, abyste předešli bolestem a problémům s chodidly. Používání určitých druhů obuvi nebo nepoužívání žádné obuvi může vysušovat kůži na chodidlech a patách. Viníky jsou často žabky, sandály s otevřenou zadní částí nebo sandály na řemínku. Vysoké podpatky mohou také způsobovat nepohodlí a vysušování pat.
  • Snažte se v práci nebo doma delší dobu nestát. To může poškodit vaše paty a chodidla obecně. Tvrdé podlahy mohou být zdraví vašich nohou škodlivé, proto se snažte nosit ortopedickou obuv.
  • Poznejte své geny. Vaše genetika má poměrně velký vliv na vaši pokožku, včetně kůže na nohou. Suchá kůže a špatná obuv nemusí nutně vést k popraskaným patám u každého. Ale může se to stát poměrně rychle, pokud k tomu máte genetické předpoklady.
  • Dbejte na svůj celkový zdravotní stav. Například cukrovka může snižovat přísun vlhkosti do těla, a tím způsobovat větší celkovou suchost. Je známo, že problémy se štítnou žlázou také způsobují popraskané paty.

Bolavé popraskané paty

2) Rozpoznání příznaků

  • Všímejte si suché kůže na patách a chodidlech. Kůže bude vypadat suchá (podobně jako kůže na zbytku těla), ale může také vykazovat známky žlutého a/nebo hnědého zabarvení. Suchost a odlišná barva kůže budou patrné zejména podél vnitřního okraje paty. Kůže na patě bude na dotek poměrně až velmi drsná a může být i ostrá. Jinými slovy, vaše kůže mohla ztratit tolik vlhkosti, že by mohla trhat lehké textury.
  • Věnujte pozornost jakékoli bolesti nebo nepohodlí v chodidlech. Chodidla, a zejména paty, vás mohou při stání, chůzi nebo běhu trochu až hodně bolet. Bolest obvykle ustoupí, když z chodidel odlehčíte.
  • Dávejte pozor na tvorbu mozolů na patách. V některých případech si můžete všimnout, že se kolem vnitřního okraje paty tvoří mozol. Mozol je v podstatě nahromadění suché kůže, které se projevuje jako ztluštění kůže.
  • Dávejte pozor na krev nebo krvácení v okolí pat. V pokročilých případech si můžete všimnout krve v oblasti paty nebo v ponožkách. Prohlédněte si paty, zda se na nich neobjevují známky suché kůže a prasklin. Pokud víte, že trpíte cukrovkou nebo onemocněním štítné žlázy, ihned se poraďte se svým lékařem.
  • Nezapomeňte si denně kontrolovat nohy, zda nedošlo ke změnám na kůži a barvě nehtů.

Péče o suchou kůži na patách a chodidlech

3) Pořiďte si mast na popraskané paty

  • Pořiďte si hydratační krém nebo balzám na paty a aplikujte jej denně. V ideálním případě byste měli nohy hydratovat dvakrát denně, ráno a před spaním. Použití krému nebo balzámu ráno je zásadní. Nezapomeňte, že elasticitu pokožky musíte zvýšit ještě předtím, než začnete nohy používat, aby se stávající suchá pokožka nezhoršila (a případně zabránit vzniku nové suché pokožky). Těsně před spaním použijte balzám na nohy a oblékněte si měkké ponožky, které vlhkost uzavřou. Můžete také pouze nanést balzám nebo krém; přidání ponožek pouze napomáhá další hydrataci.  
  • Každý den ve sprše používejte pemzu nebo pilník na nohy. Pemza oholí suchou kůži a zanechá paty mnohem jemnější. Mějte na paměti, že pemza nebo pilník na chodidla dobře funguje i v mírných případech suché kůže. Namočením chodidel do teplé vody na přibližně 10 minut kůže změkne, čímž se pemza stane účinnější. Zkuste použít pilník na chodidla, když jsou suchá a vlhká. Tím získáte představu o tom, jaký stav nejsnáze reaguje na toto ošetření. Po obou ošetřeních použijte hydratační krém. Vysoce účinná je močovina (urea), resp. krém s močovinou, ideálně 20%. Jedná se o přírodní a levný produkt, který je čirý a bez zápachu a v přírodě je jeho úkolem hydratace pokožky. V případě špatných trhlin je vysoce účinnou metodou použití potravinářské fólie, aby se urea nebo krém nevstřebával do ponožek (poznámka - může způsobit pocit horka na nohou, takže si ho nechte tak dlouho, jak je to pohodlné).
  • Pokud trhliny nebo kůže začnou krvácet, použijte antiseptikum, abyste zabránili infekci kůže. Udržujte obvaz a měňte jej alespoň dvakrát denně, dokud krvácení zcela neustane. Vždy si umyjte ruce, než se dotknete otevřené by nebo praskliny v kůži.
  • Pro lepší rozložení váhy na patu použijte ortopedický nástavec na patu (např. v rámci ortopedické vložky). Nástavec zabrání tomu, aby se tukový polštářek na patě rozšiřoval do stran. Při každodenním nošení může být velmi účinným preventivním a léčebným opatřením.
  • Snažte se nosit uzavřené boty a kvalitní ponožky. Nezapomeňte, že boty s otevřenou špičkou a sandály s otevřenou zadní částí mohou vaše paty zničit. Pokud se budete držet kvalitních ponožek a bot, můžete stav své pokožky výrazně zlepšit. Žabky jsou skvělé u bazénu a v létě, ale snažte se vyhnout tomu, aby se z nich stal celoroční zvyk. Ženy by měly omezit používání podpatků vyšších než 7 cm.
  • Zkuste zhubnout, pokud máte nadváhu. Nadměrná hmotnost má mnoho nevýhod a zatěžování nohou je jednou z nich. Snížení tlaku na paty může s pokožkou v jejich okolí udělat zázraky.
  • Navštivte svého podiatra. Pokud váš stav nevykazuje známky zlepšení pomocí výše uvedených léčebných postupů, je možná na čase navštívit odborníka. Ten vám doporučí individuální léčbu vašeho stavu.
  • Navštivte podiatra nebo praktického lékaře, který vám ho doporučí. Pokud váš stav nevykazuje známky zlepšení pomocí výše uvedených léčebných postupů, je možná na čase navštívit odborníka. Ten vám doporučí individuální léčbu vašeho stavu.

Babské rady na suché paty

Pár rad našich babiček. Co se používá na popraskané paty už od pradávna?

  • Sádlo. Naneste vrstvu sádla na paty, zabalte do potravinářské fólie, nasaďte ponožky a zábal na paty je hotový.
  • Heřmánek. Udělejte si odvar z heřmánku a ponořte do něj nohy. Nechte cca 40 minut působit a poté nohy opláchněte. Následovat by měla pemza či pilník na paty. Paty a chodidla opilujte dokud jsou vlhké. Aby byla péče komplexní, můžete se mýt také přírodním heřmánkovým mýdlem
  • Tvaroh. V dřívějších dobách se používal tvarohový zábal na nohy. Postupujte stejně jako v případě sádla. Naneste vrstvu tvarohu, zabalte do folie, nasaďte ponožky a nechte přes noc působit. Jen počítejte s méně příjemnou vůní při ranním sundání zábalu. Ráno nohy umyjte vodou a přírodním mýdlem.
  • Měsíček. Použijte na paty a suchá chodidla oblíbenou měsíčkovou mast. Můžete si doma vyrobit svou měsíčkovou mast s bambuckým máslem.
  • Citron. Může být účinnou léčbou pro vaše suché paty. Kyseliny, které obsahuje pomáhají hydratovat pokožku a současně zjemňuje. Citronovou šťávu smíchejte s bambuckým máslem nebo vazelínou a naneste na suchou kůži. Nebo vyzkoušejte bambucké máslo s citronovou trávou.  

Zdravé a hydratované paty a chodidla

Zdroje

ePodiatry – Popraskané paty (anglicky)

DermNet – Popraskané paty (anglicky)

Foot health facts – Popraskané paty (anglicky)

WebMD – Co je potřeba vědět o popraskaných patách (anglicky)

American Academy of Dematology  - Jak pečovat o suché a popraskané paty (anglicky)

Cleveland Clinic – Jak léčit popraskané paty (anglicky)