Recept: Měsíčková mast z bambuckého másla na křečové žíly

Snadno si zvládnete vyrobit domácí měsíčkovou mast, která pomůže i na křečové žíly.

Měsíčková mast na křečové žíly

Pocity napětí nebo tlaku v dolních končetinách, bolest, otok, svědění nebo křeče? Nejspíše máte problémy s křečovými žílami. A co zabírá na křečové žíly? Měsíček lékařský a bambucké máslo, které Vám přinesou úlevu od těchto potíží. Výroba měsíčkové masti je jednoduchá, jak sami uvidíte níže, ale časově náročnější než jiné recepty na našem blogu.

Domácí měsíčková mast

Měsíčková mast má však všestranné využití. Aplikuje se na špatně hojící se rány, zánět nehtového lůžka či se používá při zánětu bradavek při kojení, léčí rány, vyrážky a další kožní problémy, které svědí a pálí. Regeneruje a zklidňuje pokožku, hojí popáleniny, přispívá k rychlejšímu hojení jizev a zjemňuje ztvrdlou kůži. 

Bambucké máslo je plné mastných kyselin (kyselina palmitová, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová a kyselina arachidová), které dělají pokožku hladší, pružnější a zdravější. Obsahuje kyselinu skořicovou, jež bambuckému máslu dodává protizánětlivé účinky.

 • Vyživuje – pokožka je po něm prostě úžasná!
 • Hydratuje – skvělý hydratační pomocník pro celé tělo. 
 • Regeneruje – pomůže s drobnými rankami, popáleninami nebo jizvičkami. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pokožku krásně zjemní.

Výroba domácí kosmetiky - recepty | FARM.INC

Recept: Měsíčková mast z bambuckého másla

Tip: Pomáhá na  křečové žíly.

Ingredience: 

 1. 2 hrníčky sušených květů měsíčku lékařského
 2. 180 ml jojobového oleje (nebo jiného nosného oleje dle vašeho výběru)
 3. 30 gramů včelího vosku
 4. 30 gramů nerafinovaného bambuckého másla

Poznámka:

Nosný olej můžete použít dle vašeho výběru, nemusí být jojobový. Může být např. olivový, slunečnicový či meruňkový atd. 

Domácí měsíčková mast: Krok 1

Nejprve vložte květy měsíčku do skleněné nádoby a nalijte nosný olej. Dobře promíchejte, měsíček musí být rovnoměrně pokrytý olejem. Je možné, že budete muset přidávat trošku oleje, záleží na tom, jak budou vaše květy savé. Zavřete víkem a dejte sklenici na 3 týdny na slunné místo. Jednou za pár dní zkontrolujte a nádobu jemně protřepejte, aby olej pokryl opravdu všechny květy měsíčku. 

Pokud budete chtít vyrábět co nejdříve a nechce se vám čekat 3 týdny, mám tu pro vás rychlejší volbu. 

Do hrnce nalijte olej a květy měsíčku, pořádně promíchejte, aby květy byli pokryté olejem. Zahřívejte na velmi nízkou teplotu po dobu 3 hodin za občasného míchání. Poté stáhněte hrnec z plotny, zakryjte a nechte do druhého dne. 

Jakmile se květy měsíčku dostatečně vylouhují v oleji, ať už první nebo druhou variantou, odfiltrujte olej od květů pomocí sítka. 

14

Domácí měsíčková mast: Krok 2

 1. Udělejte vodní lázeň, do hrnce vložte včelí vosk a nechte ho roztát. 
 2. Jakmile se včelí vosk roztaví, přidejte bambucké máslo a míchejte, dokud vše není roztaveno. 
 3. Snižte teplotu a poté pomalu, za stálého míchání, přidejte měsíčkový olej. Pokračujte v míchání, dokud vše není rovnoměrně roztaveno. 
 4. Stáhněte z plotny a okamžitě nalijte do nádoby, kterou si vyberete.  
 5. Nádobu s měsíčkovou mastí nechte přes noc vychladnout, než začnete používat. 

Dokázali jste to! Vaše měsíčková mast s bambuckým máslem neobsahuje žádné chemikálie, žádné konzervační látky, prostě nic špatného. Vše 100% přírodní a bio. Nyní už můžete mazat na místa, kde se křečové žíly vyskytují, jizvy či strie. 

Dejte nám vědět, zda vám výroba měsíčkově masti šla a co Vám zabírá na křečové žíly. Také tu pro vás máme další recepty, které si můžete z bambuckého másla připravit: šlehané scruby či mast na bolavé svaly.