Bambucké máslo

Bambucké máslo (angl. Shea butter) je olej extrahovaný z ořechu Máslovník africký (Vitellaria paradoxa). Často je nazýváno ženským či africkým zlatem. Má krémově bílou až žlutou barvu a je široce používán v kosmetice jako zvlhčovač, mast či krém. Úžasný pomocník v každé koupelně a ložnici.

Historie bambuckého másla

Bambucké máslo (jinak "Karité" či anglicky "Shea butter") bylo používáno jako kosmetické a pleťové mléko po tisíce let. Jeho počátky sahají až do Kleopatřina Egypta, která, podle legend, měla vždy nádobu s máslem u sebe (i na cestách). Od pradávna bambucké máslo vyrábí africké ženy ručně. Tradiční výroba se dochovala dodnes.

Bambucké máslo na pleť i do potravin

6 v 1 - univerzální kosmetika na vlasy, obličej, ruce a pokožku celého těla. Karité se však využívá i v potravinovém průmyslu. Můžete si ho namazat na chleba nebo na něm usmažit řízky. Má totiž vhodné vlastnosti i ve vysokých teplotách. 85 % světové produkce bambuckého másla jde do potravinového průmyslu, pouze 15 % se spotřebuje v kosmetice. V Africe se jedná o běžnou potravinu i kosmetiku.

Bambucké máslo - účinky

bambucké máslo jako hydratační krém Hydratační krém, noční krém, krém na ruce

Krém udrží tvou pleť mladou a nakopne ji k životu – obsahuje přírodní antioxidační látky – vitamíny A, E, F a nenasycené mastné kyseliny, které skvěle hydratují pokožku.

bambucké máslo po opalování Krém po opalování

Pokožku zklidní a zjemní. Pokud se spálíte, pomůže s regenerací. Bambucké máslo má přirozený UV ochranný faktor 3 až 4.

bambucké máslo na citlivou pokožku Pomoc při potížích s citlivou pokožkou

Pomáhá při problémech s tvou pletí a pokožkou – např. lupénku, akné, dermatitida, ekzémy. Pomáhá proti artritidě a revmatickým bolestem.

bambucké máslo na rty Maska na vlasy, lůj na rty

Intenzivně regeneruje, hluboce vyživuje a hydratuje tvé vlasy, pleť i pokožku celého těla. Je skvělé karité využívat jako hloubkovou péči na lámající se nehty a kůžičku.

bambucké máslo na masáže Masážní olej

Je to také zázračný pomocník při masážích – vsákne se a zanechá pokožku bez mastných stop.

bambucké máslo na rány a spáleniny První pomoc

Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je osvědčeným pomocníkem při štípnutí hmyzem, popáleninách, omrzlinách a u léčení jizev.

Bambucké máslo pro miminka

Karité je vhodné i pro malá miminka. Díky svému přírodnímu původu a skvělým vlastnostem bude Vaším věrným pomocníkem v péči o nejmenší členy rodiny.

Další využití bambuckého másla

Ošetření dřeva, kůže a kožených výrobků; tlapky, čumáčky nebo suchá místa domácích mazlíčků; odlíčení; výroba domácí kosmetika (zde slouží jako jedna ze základních surovin); pomocník na suché lokty a paty.

Mazání bambuckého másla na obličej

Bambucké máslo - účinky

V Poelmanově studii (originál studie ve francouzštině) bylo pozorováno, že efekt zvlhčení pokožky vrcholí po 1 hodině a přetrvává po dobu 8 hodin. Stejná studie potvrdila efekt bambuckého másla při prevenci transepidermální ztráty vody, tzn. výparu z nejsvrchnější vrstvy pokožky, který způsobuje suchou pleť a jiné nepříjemné projevy kůže. V testu byly ruce účastníků umyty ruce v ethanolu. Bambucké máslo pomohlo pokožce se zcela zotavit do dvou hodin.

Belibiho studie "Použití bambuckého másla jako zklidnění při ekzému" zveřejněná v magazínu Alergie a klinická imunologie (The journal of Allergy and Clinical Immunology - originál v angličtině) srovnávala efekt bambuckého másla a vazelíny na změkčení a léčbu ekzému. Na vytvořené stupnici, kde nula označuje lehké onemocnění a stupeň pět velmi těžké onemocnění, dokázalo karité snížit projevy ze stupně 3 na stupeň 1. Vazelína oproti tomu snížila projevy onemocnění pouze na druhý stupeň.

 
Klinická studie British Journal of Dermatology (originál v angličtině) prokázala, že bambucké máslo napomáhá přirozené výrobě kolagenu. Kolagen a elastin jsou proteiny, které dodávají pokožce houževnatost a bujnost. Studie sledovala efekt karité na projevy stárnutí u 49 účastníků, kteří ho aplikovali dvakrát denně. Výzkumníci ve svém závěru potvrdili, že bambucké máslo chrání před projevy stárnutí.
 
 

vše o bambuckém másle

Původ karité

Bambucké máslo, známé také jako „butter shea“ či „karité“ pochází až z  krásné Afriky. 

Pochází ze stromu jménem Máslovník africký. Existují dva poddruhy stromů, které produkují ořechy bambuckého másla. První je Vitellaria Paradoxa ze západní Afriky (Ghana a Nigérie). Druhým je Vitellaria Nilotica z východní Afriky (Uganda).

Každý druh stromu produkuje mírně odlišné máslo. Ze západní Afriky je hustší a barvu má béžovou, krémovou nebo barvu slonovinové kosti. Zatímco máslo z východní Afriky je krémovější, měkčí a žlutější. Kromě toho jsou obě másla co do kvality a obsahu živin srovnatelná.

Máslovník africký roste převážně v subsaharské Africe v pásu savan („shea belt“). Hlavními zeměmi, které bambucké máslo produkují jsou: Mali, Pobřeží Slonoviny, Burkina Faso, Ghana, Togo, Benin a Nigérie.

Rafinované vs. Nerafinované

Existují dva základní druhy bambuckého másla. U rafinovaného bambuckého másla si je třeba dát pozor na to, jak bylo rafinováno. Celý proces začíná extrahováním za pomocí vysokých teplot. Poté se rafinuje buď za pomocí chemických látek (např. Hexan), anebo bez nich. Při rafinaci dochází ke korekci defektů ve vůni, chuti či kyselosti oleje. Mnoho výhod a vitamínů (vitamín A a E) je tímto procesem ztraceno - až 75% bioaktivních složek proces rafinování zničí.

Nerafinované bambucké máslo je extrahováno podle tradičních západo – afrických metod bez přidání chemických látek. Obsahuje vitamín A, vitamín E, mastné kyseliny a další výživné látky. Díky jeho šetrnějšímu způsobu zpracování je kvalitnější, a tím pádem také dražší. Nicméně my ho rozhodně doporučujeme. Pokud vás zajímá téma podrobněji, přečtěte si článek Rozdíl mezi nerafinovaným a rafinovaným bambuckým máslem, kde se rozdílům a benefitům obou druhů věnujeme podrobněji.

Cena bambuckého másla

Jelikož můžete tento africký zázrak koupit v rozdílné kvalitě a typu zpracování, bude se v různých obchodech lišit také jeho cena. Rozhodne, zda si koupíte máslo:

Rozdíl mezi rafinovaným a nerafinovaným karité jsme vysvětlili v odstavci výše. Dále můžete zvážit, v jaké formě máslo potřebujete. Šlehané máslo se snadněji roztírá a je na první dotek mnohem příjemnější. U přírodní formy můžete poprvé nabýt dojmu, že je tvrdší a jeho konzistence nemusí odpovídat tomu, na co jste u kosmetických produktů zvyklí. Před aplikací na pokožku ho musíte nejdříve nechat rozpustit na prstech. Není to ale nic dramatického a při druhém použití se nad tím ani nepozastavíte. Výhody přirozené formy určitě oceníte při výrobě vlastní domácí kosmetiky. U šlehaného produktu si připlácíte právě za extra práci, kterou šlehání obnáší. Pokud si za to připlácet nechcete, můžete si bambucké máslo vyšlehat sami doma.

velkého balení (např. 1 kg) budete mít vždy výhodnější cenu, protože na stejné množství produktu se využije méně obalů a je s ním méně práce. Výhodou je, že trvanlivost bambuckého másla je při správném uchování až dva roky, takže se při pořízení většího balení nemusíte obávat jeho zkažení. Pak už jen záleží, zda si chcete koupit čisté univerzální bambucké máslo nebo si pro jeho aroma, barvu či účinek vyberete namíchaný produkt. Nejčastěji se z karité vyrábí mýdla, krémy, scruby, balzámy, kondicionéry a šampóny přidáním bylinek, macerátů a olejů.

bambucké máslo sleva

Kde koupit bambucké máslo?

Karité Farm.inc původem z Ghany můžete nakoupit:

Shea belt - Pás v Africe, kde se bambucké máslo vyrábí nejčastěji.

Máslovník africký a zajímavý příběh jeho plodů

  • Patřím do čeledi zapotovitých.
  • Rostu výhradně v Africe, v úzké oblasti rovníkové Afriky. Jsem opadavý strom dorůstající výšky až 20 metrů.
  • Nelze mě uměle vysadit.
  • Přežiji požáry i sucha.
  • Začínám plodit po 15 až 25 letech.
  • Nejvyšší úrody dosahuji mezi 30 až 50 lety. Plodný zůstávám až do 200 let.
  • Průměrný výnos ořechů z mého stromu je 15 až 20 kg z jedné sklizně.
  • Místní mě považují za posvátný

Na větvích mi vyraší žluté bobule přibližně o velikosti švestky či meruňky. V ní jsou uložena jedno nebo dvě hnědočervená semena, která jsou žádanou surovinou. Z každého kilogramu se pak získá až 400 gramů suchých semen. 

Máslovník africký a jeho plody
Tradice výroby bambuckého másla

Podle staleté tradice se plody ze stromu nesmějí trhat. Musí se počkat, až po uzrání ze stromu samy spadnou na zem. Ze země je mají povoleno sbírat jenom ženy a pouze ony také znají prastarou recepturu pro výrobu másla. Pro mnoho žen je výroba bambuckého másla rodinnou tradicí. Matky předávají techniku dcerám a zachovávají tradiční metody. I když se jedná o velmi náročnou a těžkou práci, tak poskytuje stálý zdroj příjmů a zaměstnání mnoho africkým ženám. Koukněte na ukázku jak se naše oblíbená surovina vyrábí.

Plody Máslovníku afrického. Výroba bambuckého másla. Vše o bambuckém másle.

Zpracování ořechů Máslovníku afrického

Nejprve je třeba posbírat všechny ořechy, které samy spadly na zem. Poté se třídí a odstraňují se všechny zčernalé, které by mohly zhoršit kvalitu. V další fázi se vyjmou semena ze svých dužnatých obalů. 

Ořech je ale stále obalený skořápkou, proto se vaří ve vodě a poté suší na sluníčku – díky tomu lze skořápku ručně rozbít. Samotné ořechy čeká opět dlouhý ruční proces – praží se, drtí, melou a proplachují vodou, až se nakonec získá samotný tuk.
Po vychladnutí zůstane na dně krémově zbarvené „máslo“ a na povrchu usazený olej (tekutý, žlutě zbarvený). 

výroba bambuckého másla

Dovoz z Afriky

Aneb cesta z Ghany do české koupelny. Když nám táta z Afriky přivezl bambucké máslo, ihned nás chytlo. Čím více jsme ho používali a četli si o jeho tradici a výrobě, věděli jsme, že se mu chceme věnovat. Nejdříve jsme bambucké máslo rozdali kamarádům jako suvenýr na vyzkoušení. Jejich reakce nás jen utvrdily, že se jedná o skvělou surovinu. A tak to začalo.. Vytvořili jsme web, začali psát články a karité dovážet. Jak to celé vznikalo, jsme popsali krok za krokem v našem příběhu.

Z Afriky se dá bambucké máslo dovážet lodí nebo letadlem. My volíme cestu lodí, která je sice delší, ale levnější. Na máslo čekáme 5 až 8 týdnů. Než bambucké máslo opustí přístav v Accře, hlavním městě Ghany, projde zboží laboratorním testem. Bez rozboru se nesmí máslo nalodit. Laboratorní analýza sleduje:

  • Stanovení celkového počtu mikroorganismů,
  • obsah plísní,
  • výskyt bakterie salmonely.

Bambucké máslo musí v analýze splnit velmi přísné legislativní normy a požadavky Evropské unie na kosmetické přípravky. Mikroorganismy a plísně mají limity, které produkt nesmí přesáhnout, aby byl bezpečný nejen pro naší pokožku, ale i pro pokožku miminek. Výskyt bakterie salmonely by mohl být způsoben například užitím vadné vody při výrobě a při analýze se uplatňuje nulová tolerance.

V České republice je bambucké máslo testováno podruhé v certifikované laboratoři. Když se potvrdí předepsané normy a výsledky prvního testu, můžeme ho teprve poslat do vašich koupelen. :) 

Náš Příběh | FARM.INC

Práce pro ženy a přínos pro celou komunitu

Sběr a zpracování ořechů Máslovníku afrického je tradiční práce žen. V odlehlých částech afrických zemích je produkce bambuckého másla často jediným možným zdrojem příjmu pro ženy. Koupí bambuckého másla pomáháte těmto pracujícím ženám, aby unikly chudobě a mohly pro své děti zajistit vzdělání. Celé komunitě zajišťujeme spravedlivou mzdu a chceme usilovat o certifikát Fairtrade.

 

Zdroje:

Národní lékařská knihovna USA - Zlepšení optimalizované kvality bambuckého másla: velký potenciál využití pro běžné spotřebitele a průmyslové podniky