Jak předcházet striím? Péče o pokožku v těhotenství

Jak předcházet striím? Jak by nastávající maminka měla o pokožku pečovat? Na všechny tyto otázky jsem se ještě nedávno ptala také. Měla jsem nemalé těhotenské bříško a bála jsem se, abych po porodu neskončila se zjizvenou pokožkou na celém těle. Na internetu jsem našla spoustu informací a nevěděla jsem komu a čemu věřit. Ráda bych všechny tyto informace shrnula do jednoho článku, kterým vám všem snad pomůže. :)

Já mám strie po celém těle již od útlého mládí, kdy jsem v krátké době nabrala váhu. Když se vytvořily, tak byly výražně růžovo-fialové. Po nějaké době vybledly a nyní si jich skoro nevšímám  . Už jsem si na to zvykla – je to součást mě. Břicho je ale jediné místo, kde jsem strie neměla. Pravidelnými masážemi v těhotenství jsem se jim vyhnula a bříško mám stále bez strií.:)

Strie v těhotenství

Strie jsou praskliny v kůži, které vznikají praskáním elastických a kolagenních vláken. Vznikají, když se pokožka nadměrně zatěžuje napětím a tahem. V těhotenství jsou nejvíce ohroženy části těla, která „rostou“ – bříško, boky, stehna, prsa a zadeček. Strie se ale můžou vytvořit i u rychle rostoucích dětí nebo u sportovců. Mohou být geneticky podmíněny a i vzorná péče o pokožku nám nezaručí, že se neobjeví. Každodenní péče ale jejich vytvoření může zmírnit a strie mohou být méně viditelné.

Co jsou strie, jak vypadají a jak jím předcházet v těhotenství s pomocí bambuckého másla. Strie v těhotenství.

Co může ovlivnit vznik strií?

 • dědičnost,
 • rychlé hormonální změny v těhotenství,
 • rychlé a nerovnoměrné přibývání na váze
 • a vrozená suchost kůže a její nízká elasticita.

Jak předcházet striím?

Velkou roli hraje především prevence. 

 • Zdravý životní styl – je zcela normální, že v těhotenství naberete pár kil. Zkuste ale vynechat tučná a sladká jídla. Zdravá strava má velký vliv při udržení vitality a pružnosti kůže. Dodržujte stravovací zásady, které vám doporučil váš lékař. Zeleninou, ovocem, rybou a masem nikdy nic nezkazíte.
 • Relaxace
 • Dostatečný pitný režim – doporučované množství jsou alespoň 2 litry čisté vody za den. Přibližně 2 hodiny před spaním pijte méně – ať si ledviny i močový měchýř v noci odpočinou.
 • Pravidelný pohyb – Posilování a protahování svalů v těhotenství je velmi důležité. Cvičením odvádíte toxiny z těla ven a udržujete zdravý krevní oběh. Kůže je pak pružnější a odvděčí se vám menšími jizvičkami.
 • Masáže 
 • Velmi důležité je také pokožku dostatečně hydratovat, podporovat její přirozenou funkci a dopřát jí potřebnou výživu. Díky tomu významně posílíte produkci elastinu i kolagenu a zabráníte výskytu strií.

Péče o strie v těhotenství s pomocí nerafinovaného bambuckého másla. Strie v těhotenství.

Masáže pokožky

Masáže jsou skvělý způsob jak striím předcházet. Většina odborníků doporučuje každý den provádět masáže namáhaných míst. Takto se použité přípravky (krémy, bambucké máslo nebo jiné) účinněji vstřebávají do pokožky. Je vhodné používat přípravky, které obsahují kyselinu hyaluronovou, elastin nebo různé vitamíny (hlavně A a E). Masáž provádíme 2x denně – ráno a večer. S masážemi začnete ideálně na začátku těhotenství, i když se vám zdá, že to ještě není potřeba – naopak. Pokožku je potřeba dlouhodobě hydratovat a zvláčňovat. S masáží rozhodně začněte v případě, když pozorujete, že je pokožka příliš napnutá, suchá nebo svědí.

Každý má kůži jinou a nikdo nemůže zcela zaručit výsledky. Výhodou těchto masáží je, že je můžete provádět samy doma a tak často, jak se vám bude chtít.

Další možností je vyhledat odborníka na těhotenské masáže, na které budete pravidelně docházet.

Jak používat bambucké máslo?

 • Nejlepší je bambucké máslo nanášet na vlhkou pokožku – ihned po koupeli.
 • Masírujte bříško, boky, prsa a zadeček – 2x denně.
 • Tip: přidejte trochu bambuckého másla přímo do koupele pro ještě větší hydrataci.

Co dělat, když už strie máte?

Při jejich vzniku je důležité rychle zareagovat a začít s masáží postižených oblastí správným přípravkem – ideálně tím, který podporuje tvorbu elastinových a kolagenní vláken. Já doporučím bambucké máslo, které je hluboce hydratační, protizánětlivé a obsahuje důležité vitamíny A a E. Tuto masáž provádějte 2-4 týdny po vytvoření strií. Po této době by strie měly vyblednout – bohužel ne zcela zmizet. Masáž provádějte tak často, jak vám to možnosti dovolí – klidně i 5x denně.

Strie jde zahladit i laserovým zákrokem. Strie nezmizí, pouze se zmenší a jsou méně viditelné. Je to také velmi nákladné a jedna návštěva rozhodně nestačí. Laser se volí především tehdy, když je potřeba sjednotit barvu strií a okolní kůže. Často to stačí a strie jsou pak patrné jen při pohledu zblízka. Oblíbenou a velmi účinnou metodou je v současné době mikrojehličková radiofrekvence: drobné jehličky při ní pronikají do podkoží, kde uvolňují tepelnou energii, která okamžitě aktivuje kolagenová vlákna a stimuluje tvorbu kolagenu.

Jaké přípravky pro masáž strií používat?

Ověřeno našimi zákazníky

Najdete nás i na MALL.CZ Udržitelný e-shop

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení