Bambucké máslo na vlasy: Jak „Karité“ používat a pečovat o pokožku hlavy?

Bambucké máslo je skvělé při péči o pokožku. Pokud ho používáte správně, může pomoci s ekzémem, suchou nebo loupající se pokožkou. Věděli jste, že je dobré i na suché, poškozené nebo křehké vlasy? Jak bambucké máslo na vlasy používat?

Efekt bambuckého másla na vlasy

Bambucké máslo je díky máslové konzistenci a polotuhým vlastnostem skvělým změkčovadlem a zvlhčovačem pro pokožku těla, hlavy a vlasů. [1] Můžete použít máslo surové bez jakéhokoliv dalšího zpracování. Bambucké máslo taje při tělesné teplotě, váže na sebe vodu a rychle se vstřebává do pokožky. Tím je užitečné při pravidelné péči.

TIP: Je široce používáno k ošetření kudrnatých či velmi poškozených vlasů právě díky jeho zvlhčujícím a revitalizačním vlastnostem. [2]

Perfektní ochrana vlasů

Bambucké máslo poskytuje SPF (ochranný slunečný faktor), který dokáže vaše vlasy ochránit před slunečním zářením. Je nutné si uvědomit, že nejen pokožka může utrpět po delší době na slunci – i vaše vlasy jsou slunečnímu záření vystaveny velmi často.

Karité slouží jako zdroj ochrany před škodlivými volnými radikály ve vzduchu a vodě nebo při nepříznivých povětrnostních podmínkách. Bambucké máslo vlasy obalí (potáhne) a chrání je před horkem (fénování, časté používání žehličky, natáčky a další úpravy vlasů). Bude se vám hodit také po barvení, kdy obnoví ztracenou vlhkost nebo ho oceníte, pokud rádi plavete. Sůl a chlór totiž dávají našim vlasům pěkně zabrat. [2]

Krásné a zdravé vlasy díky bambuckému máslu. Ochrana vlasů, pomoc poškozeným vlasům, zdravé kořínky.

Přírodní kosmetika jako pomoc poškozeným vlasům

U karité se můžete spolehnout na 100% přírodní složení. Přidané látky v běžné kosmetice (parabeny, sulfáty) mohou problém se suchou pokožkou hlavy či vlasy ještě prohloubit. Sulfáty způsobují šupinatou kůži, vysušují a dráždí pokožku. Jak jsme uvedli výše, bambucké máslo má přesně opačný efekt. Pokud vás zajímá, jaké látky obsahuje běžná kosmetika dostupná v drogeriích, podívejte se také na článek Proč vyrábět domácí kosmetiku.

Roztřepené konečky, suché a lámavé vlasy

Po nějaké době, kdy jsou vlasy vystaveny teplu nebo různým přípravkům, se můžou stát velmi křehkými. Vlasům často chybějí vitamíny a živiny, což způsouje třepení konečků. Jelikož je bambucké máslo bohaté na vitamín A a E, doporučuji ho aplikovat pravidelně, a tím těmto škodám předejít nebo je napravit. „Karité“ nám může pomoct k silnějším, hebkým a lesklým vlasům. Působí pozitivně i na velmi zničené vlasy díky skvělým hydratačním a regeneračním účinkům. Pravidelným užíváním posílíte vlasové prameny a snížíte riziko lámavosti.

Pomůže na svědění hlavy a suchou pokožku?

Ano, bambucké máslo je velmi účinné na zklidnění suché, svědivé pokožky hlavy nebo na problémy s lupy ve vlasech. Má protizánětlivé vlastnosti a velmi snadno se vstřebává do pokožky, nezanechává mastné zbytky, a hlavně neucpává póry. Může také pomoci snížit zánětlivá onemocnění kůže a poškození vlasové pokožky. Znečištěný městský vzduch, voda, přípravky, a dokonce potraviny, které konzumujeme, obsahují velké množství tzv. škodlivých volných radikálů. Denodenně tak dochází ke snížení hladiny antioxidantů v našich buňkách, které se postupně poškozují a odumírají. Tento proces můžeme vidět na našich vlasech, nehtech, pokožce či celkovém zdraví.

Jak tento negativní vliv zmírnit? Bambucké máslo nám pomůže udržovat pokožku hlavy v lepší kondici a dodá vlasům potřebnou hydrataci, čímž snižuje zarudnutí a podráždění. Další faktory, které zmírňují oxidační stres (vliv volných radikálů) jsou například:

  • dostatečný pitný režim,
  • pobyt v přírodě,
  • konzumace vitamínů a minerálů ve stravě (ovoce, zelenina, ořechy,...),
  • doplňky stravy a přírodní kosmetika. 

Používání bambuckého másla v péči o vlasy. Bambucké máslo na vlasy.

Zdravé kořínky a zdravá kůže

Vaše pokožka hlavy se může stát časem vysušenou stejně tak, jako se tomu stává u kůže na těle. Bambucké máslo ji bude hydratovat, bez toho, aniž by ucpalo póry – to znamená, že je nekomedogenní. Vitamíny z bambuckého másla pomohou vlasům růst rychleji a také budou pevnější a lesklejší. Aplikujte bambucké máslo alespoň 2x týdně a užívejte si těchto benefitů:

  • Je skvělé pro zjemnění a revitalizaci křehkých vlasů.
  • Pomáhá regulovat přebytečný maz ve vaší pokožce hlavy.
  • Podporuje růst vlasů. 

Na pokožku hlavy a konečky vlasů stačí použít velmi malé množství – asi velikost hrášku. Není potřeba používat více. 

Co pomáhá na padání vlasů?

Bambucké máslo obsahuje velké množství mastných kyselin, které zlepšují zdraví pokožky hlavy i vlasů. Zesílení vlasové folikuly je jedním z klíčů úspěchu proti vypadávání. Další důležitou vlastností, která může pomoci, jsou už zmíněné protizánětlivé vlastnosti. Vlasy už po několika aplikacích budou růst silněji a můžete se těšit na přirozený lesk.

Jak bambucké máslo při péči o vlasy používat?

Je to jednoduché. Opláchněte hlavu vlažnou vodou, malé množství bambuckého másla si v dlaních rozetřete a aplikujte na pokožku hlavy, vlasy nebo roztřepené konečky. Nechte působit 15 až 20 minut a umyjte šampónem, poté použijte kondicionér. Jednou za čas můžete bambucké máslo nechat působit přes noc.

Na péči o vlasy používejte pouze nerafinované bambucké máslo, jako je to naše. To je bohaté na vitamín A a E a mastné kyseliny. Rafinované bambucké máslo je často zbaveno všech živin a vitamínů. Přečtěte si více o rozdílu mezi rafinovaným a nerafinovaným bambuckým máslem.  

Bambucké máslo aplikujte na vlasy ideálně každý den nebo tak často, jak je potřeba.

Recepty

Nejsnadnější "recept": samotné nerafinované bambucké máslo. :) Navíc mám pro vás tipy na vlasové masky, které si snadno uděláte doma smícháním pár běžných ingrediencí.

Domácí maska na svědění hlavy a suchou pokožku

Ingredience:

Postup:

1. Umyjte a rozpulte avokádo. Vyndejte pecku a vydlabejte dužinu. Přendejte do misky a rozmixujte ho na hladké pyré bez hrudek. 
2. Udělejte si vodní lázeň, do misky dejte bambucké máslo a počkejte dokud se vám nerozpustí. 
3. Jakmile je bambucké máslo rozpuštěno, nechte chviličku vychladnout a přidejte do misky s avokádem. Mixujte dokud vám nevznikne krásná krémová konzistence. 
4. Potom přidejte esenciální olej z máty a promíchejte. 

Skladování a spotřeba:

Doporučuji skladovat v lednici a opravdu spotřebovat co nejdříve. 

Použití:

Namočte si hlavu, naneste masku od kořínků (pokožky hlavy) až ke konečkům a nechte 30 minut působit. Poté umyjte vlasy důkladně šampónem a nezapomeňte na kondicionér. 

domácí maska na svědění hlavy a suchou pokožku, bambucké máslo

Domácí maska na suché vlasy

Ingredience:

  • 150 gramů mangového másla
  • 2 lžíce bambuckého másla Farm.inc
  • 1 lžíce kokosového oleje
  • 1 lžíce mandlového oleje
  • 1 čajová lžička jojobového oleje
  • 1 lžička ricinového oleje

Postup:

1. Udělejte si vodní lázeň a do misky vložte obě másla. Nechte jej rozpustit, ale nesmí se vařit. 
2. Jakmile jsou másla alespoň z větší části rozpuštěná, můžete je sundat z lázně a začít mixovat pomocí ručního mixéru, dokud nebudou krásně nadýchaná.
3. Přidejte zbývající ingredience a důkladně promíchejte mixérem. Hned jak získáte krémovou konzistenci, máte hotovo! :)
4. Směs vložte do skleněné nádoby a můžete používat. Doporučuji v lednici.

Skladování a spotřeba: 

Doporučuji směs skladovat v lednici a spotřebovat do 1 - 2 měsíců.

Použití:

Namočte si hlavu, naneste masku od kořínků až ke konečkům a nechte 15 - 20 minut působit. Poté umyjte vlasy důkladně šampónem a nezapomeňte na kondicionér. Masku je ideální nanášet 2x týdně. Přečtěte si více o denní rutině v péči o vlasy.

Zdroje: 

[1] Kvalitativní charakteristika bambuckého másla (studie v anglickém jazyce)

Quality characteristics of West African Shea Butter (Vitellaria paradoxa) and approaches to extend shelf-life,

[2] Lékařské a nutriční benefity stromu Máslovníku afrického (studie v anglickém jazyce)

Medicinal and Nutritional Benefits from the Shea Tree- (Vitellaria Paradoxa)
Patrick Muotono Izideen, 1.Selcuk University, Faculty of Agriculture, Department of Agricultural Economics, Konya/ Turkey
2.Firat University, Faculty of Economics and Administrative Sciences. Department of Management,
Elazig/TURKEY, https://core.ac.uk/download/pdf/234662463.pdf