Co na popáleniny od oleje a vody?

Popálená ruka od oleje

Popáleniny od oleje

K popálení olejem dochází nejčastěji při vaření. Olej většinou vystříkne z pánve na ruku nebo paži. Může to být docela bolestivé, ale pokud zachováte klid, můžete často zabránit tomu, aby popálení způsobilo trvalé poškození kůže. Ve většině případů stačí k ošetření popáleniny olejem jednoduché techniky první pomoci.

Popáleniny od kuchyňského oleje jsou častější, než si myslíte. Zejména v období svátků, kdy mají lidé tendenci vařit více pokrmů najednou. V první řadě je však důležité vědět, kdy lze popáleninu od kuchyňského oleje ošetřit doma a kdy budete potřebovat další pomoc. Jakmile dojde k popálení, je důležité pochopit, jak situaci vyhodnotit, abyste předešli infekci a dalšímu poškození kůže, a určit, zda postačí jednoduché domácí produkty nebo zda musíte navštívit pohotovost.

Popáleniny od vody

Popáleninám od vody často říkáme opařeniny. Opařeniny jsou pomalu se hojící popáleniny způsobené vlhkým teplem. Mnoho těchto popálenin lze ošetřit doma, ale závažné případy mohou být život ohrožující. Pokud je vaše popálenina způsobená opařením větší než tři centimetry nebo pokrývá více než jednu část těla, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Při dostatečném dohledu lze popáleninám způsobeným opařením předcházet. Pokud máte malé děti, stanovte jim hranice, aby se v kuchyni nedostaly do nebezpečí.

K opaření může dojít náhodně nebo neúmyslně, ale mnohým z nich lze předcházet. Často jsou způsobeny drobnými nehodami, když spěcháte nebo jste pod tlakem.

Můžete se opařit vylitím horkého nápoje nebo polévky na kůži. Také pára z trouby nebo mikrovlnné trouby vás může popálit, pokud jste příliš blízko. Popálení vodou z vodovodu je pravděpodobnější, pokud je ohřívač vody nastaven na teplotu vyšší než 50 °C. K popáleninám dochází zejména v restauracích. V restaurační kuchyni musí být teplota vody udržována na vysoké úrovni, aby se zabránilo přemnožení bakterií a aby se řádně vyčistilo nádobí.

Rozlití vody nebo nehoda mohou během několika sekund způsobit vážné popáleniny.

Popálená noha od vody

Jak ošetřit popáleniny od oleje a vody?

Ať už chcete vědět, jak ošetřit popáleninu od horkého oleje či vody nebo jiné typy běžných poranění při vaření (např. od trouby) či jiných domácích činnostech, je důležité znát tři různé stupně popálenin, než začnete přemýšlet o léčbě:

Popáleniny prvního stupně: Vnější vrstva kůže je červená. Bolest není vážná. Ošetření zvládnete doma.

Popáleniny druhého stupně: Silnější bolest doprovázená zarudnutím, otokem a puchýři zasahujícími hlubší vrstvy kůže. Můžete ještě léčit doma, pro jistotu zajděte k lékaři.

Popáleniny třetího stupně: Pokožka vypadá jako zuhelnatělá nebo bílá a bolest je silná. Popáleniny třetího stupně vždy vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Jedním z důvodů, proč je důležité pochopit, jaký stupeň popáleniny máte, než se pokusíte zjistit, jak ošetřit popáleninu při vaření, je to, že první stupeň výrazně ovlivní druhý. Jinými slovy, závažnost popáleniny je rozhodující pro určení toho, co na popáleninu přikládat a co ne.

Pokud při vaření často používáte olej, mějte v kuchyni lékárničku, abyste k ní měli v případě popálení snadný přístup.

První pomoc u popálenin od oleje a vody

  • Odstraňte zdroj tepla, abyste zabránili dalšímu poranění.
  • V blízkosti postiženého místa odstraňte veškeré šperky nebo oblečení, abyste snížili teplotu kůže a vytvořili prostor pro otok. Pokud jsou na popálenině nalepeny nějaké předměty, neodstraňujte je. Mohlo by to způsobit další poškození.
  • Použijte tekoucí studenou vodu, abyste místo ochladili alespoň na 10 - 15 minut. Nepoužívejte led, ledovou vodu ani mastné látky. Během tohoto procesu udržujte postiženého v teple, abyste udrželi přiměřenou tělesnou teplotu.
  • Pokud popálenina nebo opařenina pokrývá velkou část těla, neponořujte se do studené vody. Mohlo by dojít ke ztrátě tělesného tepla a dalšímu zhoršení zranění.
  • Přikryjte popáleninu vlhkým obvazem nebo čistou látkou. Zde je výběr vlhkých obvazů na popáleniny, které mohou chránit opařenou pokožku.
  • Pokud je to možné, zvedněte popálené místo nad úroveň srdce.
  • Neporušujte žádné puchýře.
  • Postižené místo namažte BIO bambuckým máslem nebo propolisovou mastí.
  • Popáleniny od opaření se hojí delší dobu. Zatímco u lehčích případů může trvat několik dní, u těžších případů může úplné zahojení trvat i několik týdnů.
  • Pokud začnete pozorovat příznaky šoku nebo známky infekce nebo pokud je popálenina větší než 8 cm, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nepokoušejte se ošetřit popáleninu pomocí první pomoci sami.

Popáleniny celého těla

Jestli se chcete o popáleninách vědět více nebo najít další rady a tipy, tak čtěte Co pomáhá na spáleniny nebo třeba Co pomáhá na popáleniny od trouby.

Spálenina na předloktí

Zdroje

Complete care – Jak léčit popáleniny způsobené při vaření (anglicky)

Healthline – Popáleniny od vroucí vody (anglicky)