Co pomáhá na popáleniny od trouby?

Často vaříte a občas se popálíte o troubu nebo pánev? Jste profesionální kuchař/ka nebo jen gastronomický nadšenec? Pokusíme se poradit všem, kteří se občas spálí o troubu. Zejména o Vánocích spousta lidí tráví více času v kuchyni a svými kuchařskými dovednostmi potěšit své nejbližší. A protože sváteční vaření obvykle provází stres a spěch, je méně pravděpodobné, že se nic nestane. Spáleniny při pečení v troubě a vaření na sporáku jsou velmi časté a jejich popálení jsou jak začátečníci, tak zkušení kuchaři. A přestože většina popálenin je dostatečně banální pro domácí ošetření, některé mohou představovat vážný zdravotní problém. Čtěte dále a dozvíte se, jak ošetřit popáleniny od trouby a jak chránit pokožku.

Žena v kuchyni s rozpáleným pekáčem - pozor na popáleniny

Jak se vyhnout popáleninám od trouby?

Když připravujete jídlo, je snadné nechat se pohltit samotnou přípravou a zapomenout dodržovat základní bezpečnostní zásady. Měli byste vědět pár věcí, abyste předešli nejčastějším popáleninám v kuchyni.

Začněte s čistým prostorem na vaření

Udržování pořádku v kuchyni je klíčem k předcházení úrazům! Nejenže vám to usnadní pohyb po kuchyni, ale také je mnohem méně pravděpodobné, že o něco zakopnete nebo něco převrhnete. Uklízení za pochodu vám pomůže udržet kuchyň co nejméně nehodovou!

Mějte chňapky vždy po ruce a přístupné

Jedním z nejčastějších způsobů, jak se v kuchyni popálit, je snažit se něco vyndat z trouby a zapomenout si nasadit kuchyňské chňapky. Je to snadná chyba, které se dopustíte z nepozornosti. Koneckonců, těžko můžete očekávat, že budete jasně přemýšlet, když vdechujete vůni svého lahodného jídla! Pokud však budete mít chňapky na viditelném místě a v blízkosti trouby, snížíte pravděpodobnost, že do ní sáhnete bez nich. 

Otočte rukojeti ke stěně

Když otočíte rukojeti ke stěně, je mnohem méně pravděpodobné, že projdete kolem horkého hrnce nebo pánve a převrhnete je nárazem. Je také známo, že děti a domácí zvířata se natahují a chytají se vyčnívajících rukojetí, proto buďte obzvláště opatrní!

Před zahřátím trouby upravte její rošty

Dejte si menší prostor pro chybu tím, že nastavíte rošty trouby, dokud je trouba ještě chladná. I když máte na rukou kuchyňské chňapky, teplo by mohlo proniknout za dobu, než s nimi budete manévrovat tak, aby vyhovovaly vašim potřebám.

Popálená ruka od trouby

Jak ošetřit popáleniny od trouby?

  • Pokud jste utrpěli popáleninu prvního nebo druhého stupně a myslíte si, že je možné ji ošetřit doma, pak by vaším prvním krokem mělo být odstranit se od zdroje popáleniny, aniž byste sebe nebo ostatní dále zranili. Vypněte nebo zavřete troubu, horkou pánev ihned odložte na bezpečný povrch nebo sundejte oblečení nasáklé vroucí vodou z hrnce.
  • Poté použijte tekoucí studenou (nikoli ledovou) vodu. Pokud nemáte přístup k umyvadlu nebo hadici, použijte mokrý obklad. Popáleninu ihned ponořte do studené vody z vodovodu nebo přiložte studené vlhké obklady. Takto postupujte asi 10 minut nebo dokud bolest neustoupí.
  • Popáleninu překryjte nelepivým sterilním obvazem. Drobné popáleniny můžete před zavázáním namazat BIO bambuckým máslem. Pokud se vytvoří puchýře, nechte je, aby se samy zahojily, a přitom nechte místo zakryté. Puchýře nepropichujte.
  • Zvažte užívání volně prodejných léků proti bolesti. Paracetamol nebo ibuprofen mohou pomoci zmírnit bolest a zmírnit zánět.
  • Jakmile se popálenina zahojí, chraňte místo před sluncem vyhledáváním stínu, nošením ochranného oděvu nebo použitím širokospektrálního, voděodolného opalovacího krému s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším. To pomůže minimalizovat tvorbu jizev, protože zarudnutí po popálení někdy přetrvává i několik týdnů, zejména u osob s tmavším odstínem pleti.
  • Popáleniny prvního stupně se obvykle zahojí samy bez ošetření lékařem. Pokud je však popálenina prvního stupně velmi rozsáhlá, pokud je obětí kojenec nebo starší osoba nebo pokud si myslíte, že je popálenina vážnější, okamžitě navštivte pohotovost.
  • Nepodléhejte starým prostředkům na popáleniny, jako je máslo nebo okluzivní krémy. Ty mohou popáleninu ve skutečnosti ještě zhoršit. Vyzkoušejte nerafinované bambucké máslo. Úraz namažte a poté ho zakryjte.

Co na ostatní popáleniny?

Drobné popáleniny jsou běžnou součástí našich životů. Můžou však být i vážnější popáleniny. Pokud vás zajímají třeba stupně popálenin a jak je léčit, tak pokračujte článkem Co pomáhá na spáleniny, kde se věnujeme i všem 4 stupňům popálenin. Nebo zkuste Co na popáleniny od oleje a vody, tam najdete další rady a tipy jak se můžete ošetřit doma.

Péče o popáleniny krémem z bambuckého másla

Zdroje

Village Emergency Centers – Jak léčit popáleniny od trouby (anglicky)

American Academy of Dermatology – Jak ošetřit lehkou popáleninu 1. stupně (anglicky)