Proč je hydratace pokožky tak důležitá?

Pro mnoho z nás je hydratace důležitým krokem v naší přirozené péči o pleť. Přemýšleli jste někdy o tom, proč je hydratace pokožky tak důležitá? Správně vybraný produkt pomáhá udržovat vaši pokožku zdravou a dobře vypadající. Já si vsázím na bambucké máslo, jelikož patří mezi nejlepší zvlhčovače pokožky. 

Proč zrovna bambucké máslo?

Protože mezi jeho nejvěhlasnější účinky patří zvlhčování a změkčování pokožky, podpora pružnosti a zásobování pokožky vitamíny A,E a F. Působí také protizánětlivě. Pomáhá také zklidňovat, hojit a dodává pokožce pružnost a hydrataci. Má velký obsah antioxidantů, mastných kyselin a vysoký obsah kyseliny skořicové.

Proč je tedy důležitá hydratace pokožky?

Pro správné fungování většiny tkání a buněk je nezbytný dostatečný obsah vody. Lidské tělo a také kůže, totiž obsahuje až 70 % vody. Pokožka představuje nejsvrchnější vrstvu kůže, je tvořena vrstvou neustále se obnovujících buněk a je důležitou ochranou organismu před vlivy okolního prostředí. Pokud dojde k jejímu narušení, nemůže plnit správně svou ochrannou funkci. Projevuje se suchostí, zarudnutím a snadným popraskáním, pleť je zvýšeně citlivá k vnějším vlivům. Hydratace pleti je důležitá pro všechny typy pleti.

Když máme žízeň, sáhneme po sklenici vody. Když má žízeň naše pokožka, je nutné sáhnout po hydratačním produktu. Zvlhčování pokožky ji pomáhá udržet jemnou, pružnou a atraktivní. Dobrý zvlhčovač, jako je například bambucké máslo, může také pomoci zlepšit zdraví vaší pokožky. Například vytvoří ochrannou vrstvu, která chrání před škodlivými vlivy. 

Je hydratace pokožky důležitá? Hydratace pokožky bambuckým máslem

Hydratace pomáhá předcházet stárnutí pokožky!

Pravidelná hydratace kůže také pomáhá dlouhodobě vyživovat pokožku a zpomaluje známky stárnutí. 

Hydratace pomáhá regulovat ekzém a další problémy s kůží!

Pokud jste jedním z těch, kteří trpí nějakou formou ekzému, víte, že vypuknutí svědění a podrážděnost kůže, může rychle zkazit den. Pravidelné zvlhčování může být účinnou metodou pro prevenci ohnisek ekzému a pro jejich zklidnění, pokud k nim dojde. 

Suchá pokožka je běžným spouštěčem problémů s kůží. Použitím bambuckého másla po sprše nebo koupeli pomáhá hydratovat vaší kůži a zlepšuje schopnost vaší pokožky působit jako ochrana proti vnějším vlivům. Vyhněte se hydratačním prostředkům, které obsahují barviva, parfémy, alkohol, čistící prostředky a další dráždivé složky. Tyto látky mohou ve skutečnosti vést  k podráždění a ještě zhoršit váš ekzém.

Více o ekzému v našem článku: Bambucké máslo na ekzém. Může fungovat?

Čemu se vyvarovat?

Vnější nepříznivé vlivy, jako je slunce, suchý vzduch, špatná péče, ale taky nevyhnutelný proces stárnutí způsobují, že se přirozené zásoby vlhkosti v kůži ztenčují. Proto je potřeba se vyhýbat všemu, co ji ještě více vysušuje, a to jak zvenčí, tak zevnitř.

  • Alkohol – Patří mezi nejhorší ničitele vlhkosti, protože odnímá tkáni minerální látky a tím snižuje její schopnost vázat vodu.
  • Slunce – Škodí zásobám vlhkosti v kůži, neboť nejen, že vysušuje rohovou vrstvu, ale vlivem hluboko pronikajících paprsků UV působí nepříznivě na kolagenová vlákna, která předčasně tvrdnou a hromadí tak méně vody.
  • Topení a klimatizace – Kdo má suchou pleť, měl by si vlhkost u sebe doma regulovat pomocí zvlhčovačů a pokojových rostlin.

Kdo má už 3 hodiny po aplikaci hydratačního přípravku pocit, že musí pleť znovu mazat, měl by si opatřit jiný přípravek. Možná, že krém obsahuje dostatek zvlhčujících látek, ale nemám příliš tuku. Takové preparáty mohou být vhodné pro mastnou pleť, ale suchá pleť potřebuje péči jinou. Potřebuje dostatek tuku, který umožní dlouhotrvající uchování vlhkosti. Pečující krémy proto vždy dobře vybírejte. 

Přečtěte si náš článek o denní rutině v péči o pleť a pokožku.

Pomáhá hydratace pleti předcházet stárnutí pokožky a regulovat ekzém?