Lupénka: Léčba pomocí 3 jednoduchých kroků

Nápis psoriasis - lupénka

Lupénka je poměrně časté kožní onemocnění, které způsobuje, že se na kůži člověka objevují červené, svědivé a někdy i šupinaté skvrny. Ačkoli toto onemocnění není život ohrožující, může být frustrující se s ním pravidelně potýkat, zejména pokud máte přetrvávající zhoršení. Přestože není znám žádný lék na toto onemocnění, existuje spousta snadných úprav, které můžete provést ve svém každodenním životě a které mohou časem pomoci zmírnit vaše příznaky.

Ložiska lupénky po těle

1) Lupénka – strava a dieta

Zařaďte do svého jídelníčku více libových bílkovin, které zmírní zánět. Zařaďte do svých jídel zdravé maso, jako je kuřecí a ryby, nebo sáhněte po vegetariánských variantách, jako jsou fazole nebo tofu. Pokud jste příznivci červeného masa, nakupujte kusy s vysokým podílem libového masa, jako je libové hovězí maso. Jako další preventivní opatření odřízněte veškerý tuk, který je na mase stále přichycen.

Vybírejte si potraviny s velkým obsahem zdravých tuků. Nakupujte potraviny s velkým obsahem omega-3 mastných kyselin, jako jsou tučné ryby a ořechy. Pokud rádi jíte maso, zařaďte do svého jídelníčku sledě, lososa, makrelu nebo tuňáka bílého nebo sáhněte po vlašských ořeších a dýňových semínkách jako po vegetariánské či veganské variantě. Ryby s protizánětlivými vlastnostmi se někdy označují jako "studenovodní ryby". Omega-3 mastné kyseliny mají mnoho výhod pro vaše zdraví, včetně snížení rizika srdečních onemocnění.

Doplňte svůj jídelníček o 4-5 porcí čerstvého ovoce a zeleniny. Čerstvé produkty přidávejte do jídla jako přísadu nebo přílohu, podle toho, co v jídle máte. Dejte si za cíl sníst každý den alespoň 4-5 porcí ovoce a zeleniny, které jsou skvělou součástí protizánětlivé stravy. Pro informaci, 1 středně velké ovoce, jako je jablko nebo broskev, se počítá jako porce ovoce. Pokud si připravujete salát, mějte na paměti, že 1 šálek (75 g) se rovná 1 porci zeleniny.

Místo rafinovaných obilovin snězte 3-5 porcí celozrnných výrobků. Zamyslete se nad obilovinami, které máte tendenci jíst pravidelně. Nakupujte celozrnné alternativy některých svých oblíbených druhů chleba a těstovin, jako jsou špagety a celozrnný chléb. Snažte se zařadit celozrnné obiloviny do každého jídla, abyste doplnili svůj zdravý jídelníček, což může pomoci zmírnit příznaky lupénky. Pro Lupénka je poměrně časté kožní onemocnění, které způsobuje, že se na kůži člověka objevují červené, svědivé a někdy i šupinaté skvrny. Ačkoli toto onemocnění není život ohrožující, může být frustrující se s ním pravidelně potýkat, zejména pokud máte přetrvávající vzplanutí. Přestože není znám žádný lék na toto onemocnění, existuje spousta snadných úprav, které můžete provést ve svém každodenním životě a které mohou časem pomoci zmírnit vaše příznaky.

Lupénka na rukou

2) Jak se zbavit lupénky pohybem

Cvičte každý den 30 minut, abyste vypadali a cítili se zdravěji. Každý den si vyhraďte čas na zhruba půlhodinovou soustavnou pohybovou aktivitu. V ideálním případě se snažte každý týden absolvovat zhruba 150 minut cvičení, které rozproudí krev. Chcete-li se ještě více posilnit, zkuste k běžnému cvičení přidat silový trénink. Můžete si například jít na 30 minut zaběhat nebo vyzkoušet zábavnou aktivitu, jako je skákání přes švihadlo. Na internetu existuje spousta bezplatných videí, která vás provedou různými cvičeními. Cvičení vám pomůže zhubnout, což může snížit pravděpodobnost zhoršení.

Vyhýbejte se věcem, které běžně vyvolávají vaše příznaky. Sledujte potraviny a další spouštěče, které obvykle způsobují zhoršení lupénky. Všimněte si, že sluneční záření, kouření, základní zranění, stresující program a infekce mohou způsobit zhoršení vašich příznaků. Spouštěče lupénky jsou u každého jiné, takže může chvíli trvat, než zjistíte, co lupénku zhoršuje. Kdykoli dojde ke zhoršení, zapište si vše, co jste tehdy jedli, a také všechny činnosti, které jste dělali. Možná si nakonec všimnete nějakého vzorce.

Poraďte se se svým lékařem, zda vám lupénku nezhoršují některé léky. Zmiňte se o svých současných lécích a léčebných plánech, i když se zdá, že s vaším onemocněním nesouvisí. Lékař vám může doporučit alternativní léčebné postupy nebo vás nasměrovat správným směrem. Konkrétně léky, jako jsou betablokátory a lithium, mohou přispívat ke vzniku vaší lupénky.

Pokud pravidelně kouříte, přestaňte kouřit. Zkuste si odvyknout od cigaret a tabákových výrobků, pokud je často používáte. Pro další pomoc investujte do speciálních žvýkaček nebo náplastí, které zmírní vaši touhu po kouření. Pokud se vám opravdu nedaří s kouřením přestat, poraďte se se svým lékařem a zjistěte, zda má nějaké návrhy. Kouření může být velkým spouštěčem lupénky a také vás vystavuje riziku dalších onemocnění.

Lupénka na rukách

3) Lupénka - péče o pokožku

Každý den (nebo alespoň obden) si dejte na 15 minut medikamentózní koupel, která vaši pokožku zklidní. Napusťte si teplou koupel a nalijte do ní odměrku ovesných vloček a epsomské soli spolu se lžící koupelového oleje. Všechny tyto ingredience smíchejte dohromady a relaxujte ve vaně alespoň 15 minut. Dvakrát zkontrolujte, zda namáčíte kůži, která má lupénku. Léčivé koupele pomáhají zklidnit pokožku, což může učinit vaše příznaky mnohem snesitelnějšími.

Po každé koupeli pokožku hydratujte. Po noční koupeli se osušte ručníkem a postiženou kůži potřete vrstvou hydratačního krému. Opakujte to každý večer a sledujte, zda zaznamenáte nějaké pozitivní změny. Pokud vidíte rozdíl, aplikujte krém 1–3 krát denně. Navštivte místní lékárnu, kde najdete speciální hydratační krémy na lupénku. Neexistuje žádná záruka, že hydratační krémy zlepší stav vaší lupénky, ale mohou vám pomoci cítit se příjemněji, když se budete potýkat s jejími příznaky.

Podle potřeby si pokožku potírejte krémem s aloe. Vymáčkněte tolik krému s aloe, aby pokryl část postižené kůže. Aplikujte tento krém přibližně 2–3 krát denně po dobu nejméně 1 měsíce a sledujte, zda se příznaky lupénky vůbec zlepší. Krém z aloe najdete ve většině lékáren. Abyste viděli pozitivní výsledky, budete muset krém aplikovat pravidelně.

Co na lupénku ve vlasech?

Článek věnující se lupénce ve vlasech jsme pro vás zpracovali samostatně – Lupénka ve vlasech: Jak vypadá a co na ní pomáhá? V článku najdete tipy na boj s lupénkou i babské rady na lupénku.

Lupénka ve vlasech foto

Zdroje

Harvard Health Publishing – Hlubší pohled na lupénku (anglicky)

National Psoriasis Foundation – Úpravy stravy (anglicky)

American Academy of Dermatology – Zdravá strava a další změny životního stylu, které můžou zlepšit lupénku (anglicky)

Health and Social Care – Příčiny lupénky (anglicky)