Recept: Zinková mast

Dobré ráno přeji ze Severních Čech. Jmenuji se Tereza a jsem maminka dvou malých dětí. Jak to tak u dětí bývá, sem tam se objeví nějaký ekzém a poranění a tak jsem se začala věnovat čisté přírodní kosmetice. Ráda bych vám ve spolupráci se Zdraví z Afriky představila pár pomocníků NEJEN pro naše nejmenší. Jak správně tušíte, bez bambuckého másla se neobejdeme. A tak pojďme rovnou na to. Jako první vám představím můj oblíbený recept na zinkovou mast.

zinková mast -recept
 
Tohle byl jeden z prvních mých receptů pro miminko a věřím, že při zachování kvalitních surovin ho zvládnete vyrobit i vy.  

Ingredience

  • Bambucké máslo - 80g
  • Mandlový olej - 20g
  • Meruňkový olej - 20g
  • Lanolin - 5g
  • Včelí vosk- 7g (u toho dbejte na čistotu)
  • Zinek- 15g
  • D-panthenol- 7g
  • Vitamin E - 1g 
  • EO levandule- 4 kapky
Poznámky: Celkové množství je 160g což je celkem velké množství, můžete si tedy dávku poměrově snížit. Pokud vyrábíte pouze pro svou potřebu a nechcete ho vyrábět například pro další kamarádky obejdete se bez vitamínu E, který slouží jako antioxidant a laicky řečeno zabraňuje zkažení výrobku. Bambucké máslo samo o sobě je antioxidant, takže se nemusíte bát, pokud vitamin E doma nemáte, nebo ho nechcete kupovat. Esenciální olej levandule také není nezbytný, ale má své opodstatnění. Levandule zklidňuje mysl i podrážděnou pokožku a proto doporučuji lahvičku koupit, doma se vám určitě neztratí. Pozor: nepleťte si esenciální (éterický) olej - který je přírodní, s vonnou esencí- to je syntetická složka a tu zde nechceme.
Kromě těchto surovin budeme potřebovat nerezovou nebo plastovou misku a rendlík (tuky a vosk budeme rozpouštět ve vodní lázni), kovovou metlu, gumovou stěrku, lžičku, kuchyňskou váhu.
V kosmetice je velice důležité dbát na čistotu. Veškeré náčiní a kelímek i s uzávěrem vydezinfikujte vysokoprocentním alkoholem.

Postup výroby:

 
Ve vodní lázni rozpustíme nejprve lanolin a včelí vosk. Poté do misky vložíme bambucké máslo a necháme rozpustit. Při rozpouštění buďte opatrní. Do misky s tuky vám nesmí kápnout voda, proto dbejte na to, aby voda v rendlíku nevřela. Zároveň tím zabráníte přehřátí bambuckého másla a tím ztrátu drahocenných látek. Nikdy nepoužívejte na rozpuštění tuků mikrovlnou troubu. Myslete na to, že tuky obsahují blahodárné látky a přílišným nebo dlouhým zahříváním bychom o ně mohli přijít. Až bude vše rozpuštěno, odstavíme z plotny a přidáme mandlový a meruňkový olej a zinek. Zinek je hladký prášek, je potřeba ho důkladně rozmíchat metlou, abyste v balzámu neměli hrudky. Zabere to trochu času, ale výsledek bude stát za to. Až směs vychladne můžeme přidat d-panthenol a případně vitamin E, nakonec levandulový esenciální olej a opět důkladně promícháme. Pomocí kuchyňské stěrky naplníme do kelímku, necháme při pokojové teplotě úplně zchladnout a poté můžeme nechat přes noc v lednici zatuhnout. Druhý den můžeme používat. Zinková mast zůstane za běžné pokojové teploty krásně tuhá a nemusí se uchovávat v lednici, nezkazí se.
 
Tenhle balzám mám vždy u sebe a v případě potřeby ho pravidelně používám na miminko. Je výborný na opruzeniny a zabraňuje jejich vzniku. Je skvělý pomocník při boji proti ekzémům a kožním potížím.
 
jak vyrobit zinkovou mast
 
Autor: Tereza Jarošová, Instagram: Mydlovabublina