Recept: Domácí šampon z černého mýdla

Černé africké mýdlo je přírodní mýdlo pocházející ze zemí západní Afriky (Ghana, Nigerie), kde jsou suroviny pro výrobu snadno dostupné. Afričané mýdlo používají na koupání, na odstraňování make-upu a mytí vlasů. Ale jak si takový šampon z černého mýdla vyrobit? Recept na výrobu šamponu z afrického mýdla je velmi jednoduchý.

Postup: 

 1. Nakrájejte nebo nastrouhejte přibližně 28 g afrického černého mýdla (zkuste to naše, vyrobené tradiční metodou v Ghaně) na malé kousky. Menší kousky mýdla se v teplé vodě rozpouštějí snadněji než velké kusy, takže je nejlepší je rozlámat nebo nakrájet.
 2. Umístěte mýdlo do malé sklenice se vzduchotěsným víčkem. I když chcete hotový šampon vložit do stlačovací lahvičky pro snadné dávkování, je nejlepší začít tím, že jej vložíte do plastové nebo skleněné nádoby. To usnadní míchání ingrediencí při výrobě šamponu. Pevně těsnící víko vám umožní protřepat šamponem, jakmile do něj přidáte oleje.
 3. Mýdlo přelijte asi 1 šálkem (240 ml) velmi horké vody. Čím vyšší je teplota vody, tím lépe mýdlo roztaví. Pokud chcete řidší šampon, použijte trochu více vody nebo použijte méně vody, pokud dáváte přednost hustšímu šamponu.
 4. Mýdlovou směs necháme asi 2 hodiny uležet a občas promícháme. Mýdlo by se mělo pomalu rozpouštět ve vodě. Zhruba každých 20 minut mýdlo promíchejte lžící nebo vařečkou, abyste urychlili proces tání. Pokud si všimnete, že voda je zcela vychladlá a mýdlo se nerozpustilo, vložte směs do mikrovlnné trouby asi na 30 sekund a znovu promíchejte.
 5. Vmíchejte 1,5 polévkové lžíce (22 ml) každého ze 2-3 oblíbených olejů. Černé mýdlo může samo o sobě vysušovat, proto je nejlepší do šamponu přidat přírodní výživné oleje, aby byly vlasy super jemné. Jakmile směs mýdla a vody vychladne, přidejte oleje jako jojobový, kokosový, olivový nebo arganový. Mezi další oleje, které můžete použít patří bambucké máslo (zkuste například naše nerafinované bambucké máslo, bambucké máslo s kořenem borututu nebo BIO bambucké máslo), vitamín E z hroznového oleje nebo neemový olej. Pokud používáte kokosový olej nebo bambucké máslo, stačí nabrat potřebné množství a ve vodní lázni jej rozpustit.
  Tento šampon je nekonečně přizpůsobitelný. Pokud si nejste jisti, které oleje chcete použít, zkuste zredukovat recept a udělejte několik malých porcí s různými kombinacemi, abyste viděli, co vám nejvíce vyhovuje.
 6. Pokud chcete, přidejte asi 10 kapek každého z 1-3 vašich oblíbených esenciálních olejů. Pokud chcete, aby váš šampon voněl, můžete do šamponu přidat esenciální oleje, jako je rozmarýn, heřmánek, levandule, čajovník nebo máta peprná. Stačí odměřit asi 10 kapek každého do směsi šamponu a vmíchat je. Kromě úžasné vůně může mnoho esenciálních olejů pomoci zlepšit zdraví vašich vlasů. Rozmarýnový olej například stimuluje růst vlasů a zvyšuje krevní oběh. Levandulový esenciální olej pomáhá udržet vlasy lesklé a reguluje tvorbu lupů. Mátový olej pomáhá podporovat růst vlasů. Vyhněte se používání citrusových esenciálních olejů ve vlasech, protože mohou zvýšit citlivost pokožky na slunce. 
 7. Pokud chcete, přelijte směs do dávkovací láhve.

Poznámka: 

 • Pokud jste použili bambucké máslo nebo kokosový olej, možná budete muset před použitím šampon ohřát v mikrovlnné troubě, aby trochu roztál.
 • Africké černé mýdlo má velmi dlouhou trvanlivost, ale některé esenciální oleje mají omezenou expiraci, což může ovlivnit celkovou životnost vašeho šamponu.
 • Tento šampon je velmi účinný při odstraňování nečistot a mastnoty z pokožky hlavy. Stejně jako u většiny čistících šamponů je nejlepší omezit jeho použití na každé 2-3 umytí. 

   

Jak šampon z afrického černého mýdla používat:

 1. Navlhčete si vlasy, poté naneste šampon ke kořínkům a vmasírujte. Černý mýdlový šampon pění, ale nemusí pěnit tolik jako komerční šampony, na které jste zvyklí. Protože může dojít k určitému usazování, možná budete chtít šampon před použitím protřepat nebo promíchat.
 2. Opláchněte si vlasy studenou vodou nebo jablečným octem. Stejně jako u běžného šamponu budete muset vlasy po umytí důkladně opláchnout. Použití studené vody k opláchnutí vlasů pomůže uzavřít kutikulu, uzavře vlhkost a zanechá vlasy lesklé a hladké. Protože africké černé mýdlo může být zásadité, možná budete chtít opláchnout vlasy zředěným jablečným octem, abyste pomohli vyrovnat pH vlasů, než je upravíte. Pokud však jablečný ocet nemáte nebo jej neradi používáte, není to nutné.
 3. Použijte svůj běžný kondicionér. Díky všem olejům přidaným do vašeho šamponu z afrického černého mýdla budou vaše vlasy vyživené a zvlhčené. Šampon však může vlasy zanechat zacuchané. Abyste tomu zabránili, upravte si vlasy poté, co je umyjete svým oblíbeným kondicionérem.

výroba šamponu z černého mýdla