Roztřepené konečky – babské rady a nejen to

Někdy se může zdát nemožné dosáhnout hebkých a skvěle vypadajících vlasů. Velkou část problému často tvoří konečky. Když se roztřepí, působí suchým a nepoddajným dojmem. Mít dobré vlasy je možné, i když to tak nevypadá. Ve skutečnosti existují babské rady a další způsoby, jak zjemnit konečky vlasů, díky kterým budou vaše vlasy hebké a hedvábné každý den. Můžete podniknout několik kroků, aby byly vaše konečky vlasů jemnější a zdravější.

Roztřepené konečky

Roztřepené konečky - příčiny

Rozštěpené konečky vznikají, když jsou konečky vlasů suché, křehké a roztřepené. Mohou připomínat konce rozpletené šňůry.

Roztřepené konečky může způsobit vystavení extrémním povětrnostním podmínkám a techniky péče o vlasy, jako je fénování, narovnávání a kulmování. Způsobují je také chemické vlasové přípravky. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí denně používá přípravky na vlasy, jsou roztřepené konečky běžné. S roztřepenými konečky se někdy setká téměř každý.

U žen procházejících menopauzou se také mohou častěji objevovat roztřepené konečky. S poklesem hladiny estrogenu se snižuje přirozená produkce olejů ve vlasové pokožce. Vlasy mohou být sušší a častěji se lámou.

Jak se zbavit roztřepených konečků

Roztřepené konečky nelze opravit. Jediný spolehlivý způsob, jak se jich zbavit, je zastřihnout je.

Nejnovějším trendem, jak se zbavit roztřepených konečků, je proces zvaný velaterapie, známý také jako stříhání svíček. Tento proces se proslavil poté, co supermodelka Alessandra Ambrosio zveřejnila na Instagramu fotografii svého stylisty, který jí na vlasech drží svíčku.

Stříhání svíčkou vyžaduje stočení části vlasů a jejich spálení do poloviny zapálenou svíčkou. Předpokládá se, že spálení roztřepených konečků může vytvořit pečeť, která pomůže ochránit konečky před dalším roztřepením. Přesto se někteří odborníci na péči o vlasy obávají, že to ve skutečnosti může způsobit roztřepení konečků a poškodit vlasové folikuly.

Pokud chcete stříhání svíčkou vyzkoušet, vyhledejte pomoc zkušeného odborníka. Pokud budete tuto metodu provádět sami, může dojít ke spálení vlasů nebo pokožky.

Masky na vlasy jsou často prodávány jako lék na roztřepené konečky. Přestože vlasy hydratují a mohou pomoci zakrýt roztřepené konečky nebo jim pomoci předcházet, nezpůsobí, že zmizí.

Roztřepené konečky mezi prsty.jpg

Jak předcházet roztřepeným konečkům?

 • Vlasy často a účinně hydratujte kondicionérem. Po umytí vlasů šamponem nezapomeňte použít kondicionér a věnujte čas vmasírování kondicionéru do konečků. Vlasy se mohou štěpit a lámat z mnoha důvodů, ale často je to proto, že vlasy nejsou správně hydratovány. Pro dosažení nejlepších výsledků používejte kondicionér při každém mytí vlasů šamponem. Můžete také používat denní bezoplachový kondicionér, který vlasy hydratuje i ve dnech, kdy je nemyjete šamponem.
 • Každý týden používejte hloubkové ošetření vlasů. Alespoň jednou týdně dopřejte svým vlasům malou vzpruhu v podobě hloubkového ošetření. Hloubkové ošetření dodá vašim vlasům více vlhkosti a ochrany, takže pokud 2-3 dny nemyjete vlasy šamponem a kondicionérem, vaše vlasy si určitě udrží hodně vlhkosti.
 • Omezte používání tepelných nástrojů. I když použijete přípravek na ochranu před teplem, nástroje, jako jsou kulmy nebo žehličky na vlasy, se na vašich vlasech projeví. I když je v pořádku tyto nástroje občas použít, snažte se nepoužívat tepelné spotřebiče na vlasy každý den. Pokud používáte fén, nastavte jej na nejnižší stupeň, abyste vlasy méně poškodili. Před použitím tepelného nástroje vždy naneste na vlasy přípravek na ochranu před teplem.
 • Vlasy rozčesávejte širokým hřebenem. Široký hřeben méně poškozuje vlasy a skvěle je rozčesává. Je obzvláště důležité používat široký hřeben, pokud si rozčesáváte mokré vlasy, protože u mokrých vlasů je větší pravděpodobnost, že se polámou a způsobí roztřepení konečků.
 • Pro svázání vlasů zvolte jemnější gumičky. Pokud používáte velmi pevné a drsné vlasové pásky, může to být příčinou roztřepených konečků. Poohlédněte se po měkčích elastických gumičkách, které se dobře natahují a netahají vlasy.
 • Každých 6 - 10 týdnů si nechte vlasy zastřihnout, aby byly zdravé. Čím déle necháte roztřepené konečky, tím větší je pravděpodobnost, že se vyšplhají nahoru po vlasovém stvolu. Pokud si necháte konečky zastřihnout přibližně jednou za pár týdnů, výrazně tím snížíte pravděpodobnost poškození vlasů. Pokud vlasy chemicky ošetřujete, je obzvláště důležité, abyste si je nechávali pravidelně zastřihávat.

Kadeřník zastřihává konečky

Jak zacelit roztřepené konečky

Masky na vlasy jsou hloubkově ošetřující kúry, které pomáhají obnovit vlhkost vlasů a posílit vlasové stonky. Jsou skvělé pro zakrytí roztřepených konečků a zlepšení celkového vzhledu vlasů.

Bezoplachové kondicionéry se obvykle aplikují na čisté, ručníkem jemně vysušené vlasy. Rozdělení vlasů během aplikace vám může pomoci správně nanést kondicionér od kořínků ke konečkům.

Masky na vlasy a bezoplachové kondicionéry najdete ve většině drogerií a obchodů s kosmetickými potřebami nebo si můžete vyrobit vlastní.

Domácí kondicionér na vlasy

Při přípravě vlastního kondicionéru volte složky, které pomáhají vyživovat vlasy:

Sladký mandlový olej

Sladký mandlový olej získaný z mandlí je hydratační a nezatěžuje vlasy. Lze ho použít jako bezoplachový kondicionér nebo ho vetřít do vlhkých vlasů. A navíc úžasně voní!

Panthenol

Panthenol je vedlejší produkt kyseliny pantotenové (vitamin B-5). Pomáhá posilovat vlasy, udržovat vlhkost a zlepšuje strukturu poškozených vlasů. Panthenol je často hlavní složkou mnoha masek a kondicionérů na vlasy.

Arganový olej

Bohatý arganový olej pochází z jader arganových stromů původem z Maroka. Arganový olej hloubkově hydratuje a dodává vlasům lesk. Chcete-li arganový olej použít na roztřepené konečky, vetřete několik kapek do vlhkých nebo suchých vlasů a pročešte je.

Olej na roztřepené konečky vlasů

Tipy na roztřepené konečky

 • Pravidelně se nechte stříhat a upravovat, nejlépe každých šest týdnů.
 • Nemyjte si vlasy denně. Při mytí zvažte použití pouze kondicionéru a vynechejte šampon.
 • Vybírejte si čistě přírodní šampony, které neobsahují žádné drsné složky.
 • Po umytí vlasů šamponem použijte kondicionér nebo bezoplachový kondicionér.
 • K rozčesávání mokrých vlasů používejte široký hřeben.
 • Omezte služby, které vlasy poškozují, jako je barvení a chemické narovnávání.
 • Používejte sprej na ochranu před teplem a minimalizujte používání tepla.
 • Užívejte doplňky stravy, které posilují vlasy, například biotin a kyselinu listovou.
 • Hledáte tipy na suchou pokožku hlavy nebo na suché vlasy?

Roztřepené konečky detail

3 rady jak na roztřepené konečky

1) Kroucení vlasů a zastřihávání vlasů

Po rozčesání oddělte 3 cm dlouhý úsek suchých vlasů. Je užitečné, aby byly vlasy suché, aby se snadno objevily roztřepené konečky. Vezměte do rukou 3 cm dlouhý úsek vlasů a věnujte čas jejich rozčesávání, pokud jsou zamotané. Úsek vlasů nemusí být přesně 3 cm. Pokud jsou vaše vlasy tenké, můžete si vzít větší úsek, zatímco pokud jsou vaše vlasy velmi husté, můžete si vzít menší. Nejlépe je začít na jedné straně hlavy, aby se vám jednotlivé části vlasů během stříhání nepomíchaly.

Úsek vlasů pevně stočte, abyste odhalili roztřepené konečky. Začněte od horní části vlasů a postupně je kroutíte směrem dolů. Pokračujte v kroucení pramene, dokud nebude celý úsek poměrně pevně stočený. Jakmile jsou vlasy stočeny, měli byste vidět, že konce některých pramenů vystupují ze stočení.

Odstřihněte roztřepené konečky, které vyčnívají ze stočené části. Prohlédněte si konečky, které vyčnívají ze zakroucené části – většina z nich budou pravděpodobně roztřepené konečky. Střihacími nůžkami odstřihněte asi 0,5 cm od každého roztřepeného konce a odhalte tak zdravé vlasy. Odstřihněte roztřepené konečky tak, že začnete od horní části pramene a budete postupovat dolů. Tím zajistíte, že žádný z nich nevynecháte. Pokud máte kratší vlasy, které jsou hůře viditelné, použijte při stříhání roztřepených konečků zrcadlo. Mějte na paměti, že výsledkem budou různě dlouhé vlasy. Je tedy lepší zastřihávání nechat na profesionálech.

2) Posouvání vlasů a následné zastřihnutí

Upravte si vlasy tak, aby byly rovné a suché. Pokud již máte přirozeně rovné vlasy, stačí je důkladně pročešete. Pokud máte vlnité nebo kudrnaté vlasy, je nejlepší je kromě kartáčování také narovnat, aby roztřepené konečky snáze vykoukly. Pokud jsou vaše vlasy vlnité, možná vám bude stačit vlasy vyfoukat, než použít žehličku na vlasy. Pokud používáte žehličku na vlasy, nezapomeňte použít přípravek na ochranu před teplem, abyste se vyhnuli ještě většímu roztřepení konečků.

Stáhněte dohromady 3 cm dlouhý úsek vlasů. Pomocí malého hřebenu vlasy rozdělte. Odstupy po 3 cm jsou pouze doporučené. Silné vlasy mohou vyžadovat menší úseky, zatímco velmi tenké vlasy by mohly zvládnout větší úsek. V případě potřeby pramen vlasů znovu pročešte hřebenem.

Umístěte vlasy mezi prostřední tři prsty. Pramen vlasů vpleťte pod ukazováček, přes prostředníček a pod prsteníček. Tímto postupem byste měli vidět vlasy pouze na vrcholu prostředníčku. Umístěte prsty takto blízko kořínků tak, abyste mohli po prameni sklouznout.

Propletením vlasů mezi třemi prostředními prsty byste měli vidět konečky vyčnívající z části vlasů, která je viditelná na prostředníčku. Podívejte se pozorně, abyste zjistili roztřepené konečky, které je třeba zastřihnout. Pokud mají vaše vlasy vrstvy, budete se muset podívat ještě pozorněji, abyste se ujistili, že konec, který vyčnívá, je rozštěpený konec, a ne jen kratší pramen vlasů. Pokud pramen vlasů není dobře vidět, použijte zrcadlo, které vám pomůže roztřepené konečky odhalit.

Roztřepené konečky odstřihněte, jakmile prsty sjedete po části vlasů. Nůžky držte tak, aby byly kolmo na pramen vlasů, a snadno tak odstřihněte roztřepené konečky, které vidíte vyčnívat. Pomalu sjíždějte prsty po prameni vlasů a postupně odstřihávejte roztřepené konečky. Stačí odstřihnout pouze asi 0,5 cm vlasů.

3) Odstřihávání větších konců

Navlhčené vlasy důkladně vykartáčujte, abyste odstranili případné zamotání. Použijte kartáč s přírodními štětinami. I když je užitečnější vlasy předem namočit bez ohledu na to, jaký typ vlasů máte, u vlnitých nebo kudrnatých vlasů je to rozhodně nutné, aby se při kartáčování narovnaly. Vlasy nemusí být mokré, stačí vlhké. Zkuste před kartáčováním vlasů projet kartáčem pod vodou, aby se voda lépe rozptýlila. Pokud máte vlasy s texturou, je nejlepší stříhat vlasy, když jsou suché. Mokré vlasy se nenarovnají.

K oddělení části vlasů použijte malý hřeben. Po rozčesání vlasů použijte malý hřeben, kterým oddělíte 3 cm pramen vlasů. Začněte na jedné straně hlavy, abyste měli přehled o tom, které části jste již ostříhali.

Vsuňte část vlasů mezi ukazováček a prostředníček. Začněte směrem k horní části úseku vlasů a vložte jej mezi ukazováček a prostředníček tak, aby prsty pramen pevně držely. V případě potřeby můžete použít i jiné prsty. Nejdůležitější je, aby byl pramen vlasů vytažen rovně.

Posuňte prsty po části vlasů směrem dolů. Tím udržíte úsek vlasů rovný, což vám umožní získat přesný obraz o tom, jak vypadají vaše konečky. Přestaňte prsty posouvat, až na konci zůstanou asi 3 cm vlasů. Při posouvání prstů po prameni vlasů se snažte pramen odtáhnout od krku a vytáhnout ho před sebe. To vám umožní pramen snadněji ustřihnout.

Odstřihněte 1 - 2 cm od konců části vlasů. Stříhejte kolmo na pramen vlasů, abyste dosáhli rovnoměrného střihu. Pokud máte roztřepené konečky, které sahají daleko nahoru, možná budete muset zastřihnout více než 2 cm. Pro jistotu začněte stříhat jen malou část. V případě potřeby můžete vždy odstřihnout více.

Zastřihávání roztřepených konečků doma

Zdroje

Healthline - Jak zakrýt rozštěpené konečky nebo se jich zbavit (anglicky)

In Style - Jak skutečně odstranit roztřepené konečky - jednou provždy (anglicky)

You Beauty - Jak si zastřihnout vlasy (anglicky)

Oprah - Jak mohu zabránit roztřepeným konečkům? (anglicky)