Macerace bylin krok za krokem

jak uchovávat bylinky
Macerace bylin - krásný způsob, jak z bylin uchovat to nejcennější. Léčivé byliny v zahradách a lukách kvetou v plné síle, ke konci června je účinek bylin nejsilnější. Byla by veliká škoda jejich léčivou sílu nevyužít. Každým rokem si léčivé byliny nakládám do oblíbeného oleje, ze kterého později – většinou až za klidných podzimních či zimních večerů – vyrábím hojivé masti a ostatní jednoduchou, ale účinnou kosmetiku, která v sobě nese a předává nám všechny léčivé látky bylinek.


A jak byliny macerovat?


Nasbírejte si v čisté přírodě byliny, které chcete použít. Pokud sbíráte květ byliny, sbírejte jej za sucha, sluníčka a při dorůstajícím měsíci. Pokud sbíráte kořen byliny, nejvhodnějším časem je jaro nebo podzim, kdy je v kořeni zásobená veškerá síla rostliny a navíc nejlépe je sběr provádět při ubývajícím měsíci či novu (energie se stahuje pod zem). Nať či květ nechte asi 1 den zavadnout rozložené ve stínu. Kořen omyjte, osušte a nakrájejte na malé kousky. Byliny poté napěchujte do sklenice, zalijte olejem tak, aby byly všechny byliny namočené. Uzavřete sklenici víčkem a dejte na okenní parapet na přímé sluníčko. Každý den protřepejte a nechte macerovat min. 3 týdny, já nechávám až 12 týdnů. Po uplynulé době olej přeceďte, slijte do čisté sklenice, označte datem a uchovávejte ideálně v lednici pro delší výdrž.

Pokud chcete na maceraci využít bambucké máslo nebo jiný tuk, který je při pokojové teplotě tuhé konzistence, postup je následující:

Zavadlé byliny naplňte do sklenice, přidejte bambucké máslo, sklenici uložte do vodní lázně a zahřívejte jemně tak dlouho, dokud se všechno máslo nerozpustí. Másla by mělo být zase o něco více než byliny. Pokud je to méně, přidejte másla a zase jej rozpusťte. Byliny v rozpuštěném másle nechte ve vodní lázni zahřívat po zhruba 2-3 hodinky. Zahřívejte pouze jemně, na nízkou teplotu, nesmí se vařit. Poté nechte vychladnout, sklenici zašroubujte a uložte také na sluníčko. Každý týden postup s rozehřáním másla a zahříváním po 2-3 hodinky aspoň 1x zopakujte. Nakonec rozehřáté máslo přeceďte a vzniklý macerát také skladujte v lednici.

macerování bylin
Jaké oleje použít k maceraci?


- nejlépe za studena lisované
- pokud víte dopředu, jak chcete vzniklý macerát používat, doporučuji k maceraci použít olej vhodný přímo pro Váš záměr
- nebo používejte oleje a másla, které se svým využitím hodí téměř do všeho.

Pro maceraci doporučuji tyto oleje:

bambucké máslo – neucpává póry - komedogenita 0 (míra komedogenity určuje, jak moc daný olej zanáší póry pokožky, stupnice je 0-5, kdy čím vyšší číslo, tím více olej ucpává póry), máslo je velmi výživné a hydratační, výborné jako základ pro veškerou tělovou kosmetiku, tělová másla, masážní kostky...

slunečnicový olej za studena lisovaný- olej není drahý, nemá výraznou vůni, rychle se vsakuje, komedogenita 1, ideální „neutrální“ olej, vhodný k jakémukoli použití
 
panenský olivový olej za studena lisovaný – nevýhodou může být někdy příliš výrazná vůně, komedogenita 2

mandlový olej za studena lisovaný – vyšší cena, je velmi jemný - vhodný pro použití na pleť, komedogenita 2
 
Pokud rádi vyrábíte přírodní kosmetiku, podívejte se na náš rozcestník, kde najdete spoustu zajímavých receptů.
 
Autor: Ivona Všetečková
 
jak macerovat bylinky