Kvasinková infekce kůže, Candida Albicans - Jak ji poznat a jak ji vyléčit?

Kvasinky jsou mikroorganismy, které se běžně vyskytují na vaší kůži. Nachází se také ve vašem trávicím systému a pokud jste žena, tak i ve vaginální oblasti. Když se kvasinky přemnoží (k tomu přispívá vlhko, teplo, potrava - velké množství cukru, užívání antibiotik, stres), může to způsobit infekci. Tato kvasinková infekce se nazývá kandidóza. Ale jak ji poznat? A jak ji vyléčit?

Jak vypadají kvasinky na kůži?

1) Máte po těle červené skvrny?

Kvasinková infekce kůže způsobená kvasinkou rodu Candida Albicans může být někdy lékaři zaměněna za atopický ekzém. Na to se dále doporučuje tento špatně diagnostikovaný ekzém promašťovat - to však stav kůže postupně ještě zhorší. Nemocný se pak dostává do péče kožního lékaře, který může nasadit kortikoidy - ty pouze tlumí projevy, ale po vysazení se infekce vrací a někdy dokonce i s horšími příznaky. 

Kvasinková infekce kůže může být rozpoznána červenými ohraničenými ložisky. Především po koupeli či zpocení červenají. Po používání mastných krémů či olejů se stav zhoršuje. Hledejte je především v oblasti třísel, záhybů na hýždích, mezi prsy, v ústech a trávicím traktu, v blízkosti prstů na nohou a rukou a v pupku. Obecně se kvasinkám daří na místech, která jsou vlhčí a mají více zákoutí než jiné části těla.

Červené skvrny se mohou "vyvýšit" a začnou vypadat jako malé červené pupínky. Snažte si je neškrábat; pokud je poškrábete a prasknou, infekce by se mohla rozšířit do dalších částí vašeho těla. 

2) Jak poznáte, že máte kvasinkovou infekci?

Pokud máte kvasinkovou infekci, pravděpodobně vás budou zarudlá místa svědět, pálit nebo budou přecitlivělé na dotek.

3) Další příznaky kvasinkové infekce

Nehty mohou být lámavější, zespodu drolivé a získávají bělavou, žlutavou barvu. 

Vlasy mohou být křehčí, sušší, více vypadávat a více se mastit. Mohou se tvořit lupy,.

Kandida může proniknout i k nervové soustavě. Následkem bývají deprese, únava, poruchy koncentrace, zmatenost, nespavost.

4) Proveďte si test. Jak provést test na kvasinku?

Jednou z příčin kvasinkové infekce je přemíra cukru. Především kojené děti jsou ovlivněny stravou matky. Pokud si nejste jisti, zda kvasinkovou infekci máte, či nikoliv, můžete si doma udělat bezplatný test na rozpoznání přemnožené kvasinky Candida.

Test si udělejte ihned ráno po probuzení - nepijte, nejezte, nečistěte si zuby. V ústech nasbírejte co největší množství slin a vyplivněte je do čisté vody, kterou jste natočili do sklenice. Nyní budete sledovat, jak se sliny chovají - kontrolujte každých 15 minut. V případě, že je ve vašem organismu přemnožená kvasinka, sliny nejprve zůstanou na povrchu a budou z nich směrem ke dnu koukat malé provázky, které mohou připomínat nožičky. Sliny se mohou drolit, poté klesnout na dno sklenice. Na hladině také může zůstat a připomínat zakalenou "mlhu". Všechna tato chování slin znamenají pozitivní výsledek.

A jak poznáte negativní výsledek? Slina bez zakalení, bez provázků i rozdrobení klesne do hodiny na dno.

Pokud máte pozitivní výsledek, začnete s protikvasinkovou dietou - ta rozhodně neuškodí, i kdybyste Candidu přemnoženou neměli. Pro klid duše si však klidně k lékaři dojděte.*

Dalším způsobem, jak zjistit přemnožení kvasinky je změření vašeho PH v těle. K tomu stačí lakmusové papírky, které zakoupíte snad v každé lékárně či zdravotních potřebách. Papírky stačí namočit do slin či vaší moči. Pokud je výsledek PH pod 7, značí to překyselení organismu, a tedy možnost přítomnost přemnožené kvasinky.

test na kvasinky domácí

Pokud se ve vašem případě nejedná o kvasinkovou infekci a máte problémy se suchou kůží, tak pokračujte článkem o Suché kůži. Dozvíte se o tom jak bojovat s problémovou pokožkou na různých částech těla.

 

Kvasinková infekce kůže - přírodní léčba

Kvasince nevyhovuje suché prostředí, a tudíž je ložiska nutné vysušit. Nejlépe se osvědčila klasická zinková mast - u nás najdete přírodní variantu, které se po celé ČR prodá několik tisíc kusů každý měsíc - je osvědčená a má skvělé hodnocení.

Zinková mast a kvasinková infekce kůže - Jak ji přesně použít?

Doporučujeme mazat několikrát denně na místech, kde se ložiska vyskytují. Zinkovou mast řádně vetřete do kůže (pozor! Mast barví a lze špatně vyprat z oblečení - podobně jako klasický Sudocream :)). Kůže bude lehce do bíla, poté pomalu "šupinkovatí". Postup je stejný u dětí, i u dospělých. Některé děti (i dospělí) se loupou více a jiné mají pouze lehce suchou kůži. Chápu, že v tomto případě by vám instinkt velel kůži promazat nebo zvláčňovat. To se však nedoporučuje, je třeba vydržet a suchou kůži neřešit. Alespoň pár dní nekoupejte (u dítěte omyjte obličej, genitálie, zadeček) a dbejte na to, aby se dítě nezpotilo. Pokud jste v situaci, že dítě potřebujete vykoupat, pouze rychle osprchujte a osušte ručníkem. Pokud sledujete po koupeli či zpocení zhoršení, mazejte dále. Teprve až sledujete, že červená ložiska se dále neobjevují, kůži můžete začít zvláčňovat. Zkuste použít nějaký přírodní olej (dýňový, meruňkový, bambucké máslo (u nás najdete 100% přírodní a výborně hodnocené), jakoukoliv mast z této sekce přírodní kosmetiky pro děti), v žádném případě nedoporučujeme chemické, komerční mastičky. Zkuste nejdříve promazat kousek kůže, kde ložisko dříve bylo, a pokud do pár hodin znovu nezčervená, můžete zinkovou mast přestat používat a kůži můžete zvláčňovat olejem, máslem či mastí.

Léčba zinkovou mastí trvá přibližně 3-14 dní.

Pokud kůže po použití zinkové masti zčervená a ekzém se horší, jde pravděpodobně o alergickou reakci na zinek. Mast si ponechejte na akné, vyrážku po slunci, opary aj. a dítě či sebe již nemažte.

Čím léčbu kvasinkové infekce podpořit? Strava!

Mazání zinkovou mastí řeší pouze kožní projevy přemnožené kvasinky, ale neřeší příčinu. Celou věc je nutné chápat jako onemocnění celkového organismu. Léčba musí být tedy komplexní. To vyřeší důsledná úprava vašeho jídelníčku a celkové životosprávy. Omezte rafinovaný cukr, sladké ovoce i přílohy s vysokým obsahem sacharidů, bílou mouku, pití kávy a čaje (ten můžete vyměnit za maté). To však nestačí. Je totiž velmi pravděpodobně, že pokud byste to řešili pouze krátkodobou dietou, problém by se opakoval, protože u jedince je již snížená imunita. Proto je potřeba imunitu zvyšovat (různé doplňky stravy - extrakt z grepových semen, enzymové preparáty, chlorella, oregánový olej, česnek, cibule, křen - protiplísňové účinky) a dávat do pořádku střevní mikrofloru (jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje, probiotika).

Zamyslete se také, kde by houba mohla přežít - vlhké ručníky, zubní kartáčky, žínky, hadry, houbičky na nádobí.

Kvasinka je při hynutí pro tělo toxická, takže v průběhu léčby můžete vy (nebo vaše dítě) pociťovat bolesti hlavy, rozmazané vidění či jiné problémy. 

Tento boj je dlouhý a někdy může trvat i dlouhé měsíce. Držíme vám palce!

Zdroje 

WebMD - Plísňové infekce kůže (anglicky)

Andrzej Janus, Nebuď potravou pro houbu Candida (kniha)

Za fotografie, kde je krásně vidět rozdíl při mazání zinkovou mastí děkuji Medarek. Všechny jsou uložené na jejich Instagramu, kde je i spousta rad.